Тернопільська районна державна адміністрація
46009, м.Тернопіль, майдан Перемоги, 1
 
укр рус eng
Пошук
Розширений пошук

Опитування

.
На головну

20.11.2017р. Порядок призначення пенсій по інвалідності, яка настала внаслідок трудового каліцтва чи професійного захворювання


Причина, група, час настання інвалідності, строк, на який установлюється інвалідність, визначаються органом медико-соціальної експертизи згідно із законодавством.

Документом, який підтверджує встановлення інвалідності, є довідка медико-соціальної експертної комісії про визнання особи інвалідом. Крім того, до заяви про призначення пенсії по інвалідності внаслідок трудового каліцтва та професійного захворювання додається копія акта про нещасний випадок на виробництві (форма № Н-1), акта про розслідування нещасного випадку (аварії), що стався (сталася) (форма № Н-5), акта розслідування професійного захворювання (форма № П-4).

Норми закону для призначення пенсії

За пунктом 3 ст. 30 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» пенсія по інвалідності від нещасного випадку на виробництві й професійного захворювання та в разі втрати годувальника з цих причин призначається відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності».

Оскільки до цього Закону не внесено відповідних змін, такі пенсії призначають рай(міськ)управління Пенсійного фонду України за нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Строки призначення пенсії

За статтею 83 названого Закону пенсії призначаються з дня звернення за пенсією. Проте, якщо звернення за пенсією по інвалідності надійшло не пізніше від трьох місяців з дня встановлення інвалідності,  то пенсія призначається з дня встановлення інвалідності.

Визначення розміру пенсії

Пенсії по інвалідності внаслідок трудового каліцтва чи професійного захворювання призначаються незалежно від стажу роботи в таких розмірах:

інвалідам I групи — 70%;

інвалідам II групи — 60%;

інвалідам III групи — 40% заробітку.

Пенсії інвалідам унаслідок трудового каліцтва та професійного захворювання обчислюються із середнього заробітку на підприємстві для такої професії.

Максимальний розмір пенсії

Максимальна пенсія не може перевищувати трьох, а для працівників, зайнятих на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими умовами праці (за Списком № 1), — чотирьох мінімальних пенсій за віком. Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 15.04.2003 р. № 544 ці розміри відповідно становлять 150 і 200 грн.

Для окремих категорій пенсіонерів розміри пенсій не мають перевищувати:

для чоловіків, які мають стаж підземної роботи від 10 до 15 років, для жінок, які мають стаж підземної роботи від семи років шести місяців до 12 років шести місяців, — 222,80 грн;

для чоловіків, які мають стаж підземної роботи від 15 до 20 років, для жінок, які мають стаж підземної роботи від 12 років шести місяців до 17 років шести місяців, — 242,80 грн;

для чоловіків, які мають стаж підземної роботи від 20 років і більше, для жінок, які мають стаж підземної роботи від 17 років шести місяців і більше, — 275,80 грн.

При цьому пенсійна виплата по інвалідності (пенсія з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат, установлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не може бути меншою від прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність (з 1 грудня 2016 р. — 1247 грн, з 1 травня 2017 р. — 1312 грн). Таку пенсійну виплату інваліди (незалежно від установленої групи) мають у зв’язку з тим, що до пенсії з надбавками та підвищеннями встановлюють державну адресну допомогу в сумі, що не вистачає до зазначеного прожиткового мінімуму. Це передбачено постановою Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 р. № 265.

Крім того, згідно зі ст. 8 Закону України «Про престижність шахтарської праці» мінімальний розмір пенсії шахтарям*, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років (чоловіки) та сім років шість місяців (жінки) за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, в розмірі, не меншому за три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Зарахування до страхового і пільгового стажу часу перебування на інвалідності

Час перебування на інвалідності у зв’язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до страхового стажу для призначення пенсії за віком, а також до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах й у пільгових розмірах, що передбачено ст. 24 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Тобто після досягнення пенсійного віку, в тому числі на пільгових умовах, під час призначення пенсії за віком час перебування на інвалідності з названих причин буде зарахований до страхового стажу та пільгового стажу, що дає право на таку пенсію.

 

Світлана Руцька

Заступник начальника відділу з питань призначення,

перерахунку та виплати пенсій №1 у м. Тернополі

ТО УПФУ Тернопільської області

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

Анонси подій

Інформаційні послуги

 

 

   

Актуальна тема

Звернення до сільських, селищних голів

З метою популяризації здорового способу життя протягом березня - жовтня поточного року в Тернопільському районі впроваджується щорічна Всеукраїнська інформаційно-профілактична акція «Відповідальність починається з мене».

Для учасників АТО та членів їх сімей працює гаряча лінія

Орієнтовний розрахунок розміру субсидії на оплату житлово-комунальних послуг

Всеукраїнський Центр пошуку полонених, загиблих і зниклих безвісти воїнів АТО готовий допомогти усім хто розшукує своїх рідних, знайомих чи колег

ДОРОЖНЯ КАРТА для проведення лікування та медичної реабілітації демобілізованих

Про проведення в районі заходів шостої  черги мобілізаційного розгортання

ІНФОРМАЦІЯ щодо розвитку туризму в Тернопільському районі

ЗМІНИ до Положення про  порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива 

Все про СУБСИДІЇ

Тернопільська районна державна адміністрація оголошує конкурс про надання супутніх  послуг у приміщенні центру надання адміністративних послуг

УВАГА ЗМІНЕНИЙ ГРАФІК прийому громадян у Тернопільській районній державній адміністрації