Тернопільська районна державна адміністрація
46009, м.Тернопіль, майдан Перемоги, 1
 
укр рус eng
Пошук
Розширений пошук

Опитування

.
На головну / Історії сіл району

Плотича


Історія села Плотича

Село Плотича, що розкинулося на лівому березі річки Серету, сім кілометрів на північ від Тернополя. Має власну сільську раду у центра села і за даними останнього перепису в селі проживає 1226 чоловік. Воно відоме з першої половини XVI століття. Поблизу села виявлено стоянку періоду пізнього палеоліту 40-20 тисяч років до нашої ери.

Про назву нашого села ходить така легенда переказана старими людьми.

Колись на місці нашого села був великий ліс. В ньому водилось дуже багато вовків. Хижаки нападали на людей, через те люди не жили коло лісу. Вони селилися за річкою, яка текла поблизу. Але втекти від вовків людям не вдавалося. Перепливши річку, звірі все одно досягали людських осель. Тільки один чоловік не покидав небезпечного місця біля лісу. Він обгородився високим плотом, щоб вовки  не могли пробратися до його садиби. Потім люди відважились і почали оселятися коло цього чоловіка, теж обгороджувались плотом. Частину лісу вирубали і почали заселятися сім’я за смі’єю.

Так і утворилося село під назвою Плотича, від слова пліт.

У селі є дві церкви: греко-католицька (мурована) Успіння Пресвятої Богородиці 1900, де зберігається Євангеліє 1690 року, яке було надруковане у Львівському Ставронігійському братстві.

Біля входу в храм стоїть пам’ятний знак 1808 року. Надпис на камені за давністю прочитати важко.

І друга церква римо-католицька в центрі села (мурований Костел ХІХ століття) – був пошкоджений і на даний час відбудований й функціонує як Православна церква. До Другої Світової війни у селі, подібно як і по інших селах, стояли пам’яткові хрести, кам’яні фігури, і навіть мала капличка при дорозі. А також два пам’ятники-надгробники з надписам турецькою та вірменською мовами 1768 та 1763 років. Це були єдині на Тернопільщині пам’ятки східного мистецтва. Все те знищили більшовики. На сьогоднішній день залишився один пам’ятний хрест. Споруджений він з каменю, на честь відміни кріпосництва у 1848 році.

Одне із чільних місць серед будівель села займає пам’ятка архітектури – графський палац 1720 р. Ця споруда з каменю і цегли. З давніх часів село буол польським. Із даних перепису 1880 року ми бачимо, що з 1044 жителів села лише 390 сповідували Греко-католицьку віру і 669 було латинниками. В селі було всього 970 гектарів управної землі, з чого 284 га. належали до фільварку.

Його власником був дідич Юліан Коритовський, який мав ще в селі дві корчми, гуральню й цегельню, а крім того фільварки в Івачові Долішнім і Горішнім. Сам він жив у Плотичі в палаці-резиденції із садом, пишними квітниками і алеями – контраст із сільськими хатами. Фільварок був добре загосподарений, стайні повні расової худоби і коней. Людей, що служили у фільварку, називали Формалями. Вони одержували таку плату: 12 центнерів зерна в рік, 12 фір дров, 120 злотих (по 10 кожного місяця). Формаль міг тримати корову у панській стайні на панських кормах. На той час зерно коштувало 10 злотих за один центнер (фіра гною 3 злотих). Хорошим наймитам, які довго і вірно лужили панові, на старість пан давав 1 морг поля.

На плотицьких полях було 9 садків, 10 джерел, село мало 3 кузні, 4 ткачі, 3 столярки, 4 шевці, 5 кравців, 1 гуральню, що свідчить про високий рівень мешканців села. В міру того, як зростала освіта, проявлялося і національна свідомість, до чого причинилася читальня Просвіти і інші українські організації.

Плотича мала 4-класову школу з шестилітнім навчанням, де вчили польської і української мов, а пізніше за Польщі лише польської.

Під час Першої світової війни, коли фронт 1915 р. підсунувся під Тернопіль, фільварки в Плотичі й обох Івачовах було пограбовано і знищено. Плотицький палац пізніше відреставровано. По війні, за володіння польського прем’єраВітоса, фільварки, що належали до плотицького маєтку розподілено поміж місцеве населення за викупом. Невелику частину полів, так звану Бахтанку, що прилягає до Івачова Долішнього заселено колоністами із західної Галичини, яких називали «мазурами». Хоч польська влада, що протривала до 1939 року намагалася зовсім спольщити село, деяка кількість плотицьких родин залишилася таки греко-католиками й українцями.

Біля Плотичі, повертаючись із бойового завдання на аеродром 19 червня 1917 року загинув російський військовий льотчик штабс-капітан Євграф Крутень (1890-1917) він був один з організаторів російської винищувальної авіації.

Злопам’ятне місце на довго залишилось у спогадах жителів села Плотича, і довго після трагічної події показували його у роки Першої світової війни, його було посмертно підвищено до звання підполковника і нагороджено орденом Героя ІІІ ступеня. Похований у Києві на Байковому цвинтарі поряд з могилою Петра Несторова духовного наставника Є. Крутня.

Від славетних часів боротьби українського народу за свою незалежність у лиці УПА у пам’яті односельчан залишаться імена вихідців із рідного села, які були учасниками даної організації Колицька Е.Б., Василишин А.О., Процик В.В.

Не зосталась Плотича без пам’ятника від Другої світової. У парку є братська могила воїнів Червоної армії, які загинули під час Великої Вітчизняної війни. У ній знайшли свій спочинок тіла 1380 воїнів, яких поховано у цьому місці.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

Анонси подій

Інформаційні послуги

 

 

   

Актуальна тема

Звернення до сільських, селищних голів

З метою популяризації здорового способу життя протягом березня - жовтня поточного року в Тернопільському районі впроваджується щорічна Всеукраїнська інформаційно-профілактична акція «Відповідальність починається з мене».

Для учасників АТО та членів їх сімей працює гаряча лінія

Орієнтовний розрахунок розміру субсидії на оплату житлово-комунальних послуг

Всеукраїнський Центр пошуку полонених, загиблих і зниклих безвісти воїнів АТО готовий допомогти усім хто розшукує своїх рідних, знайомих чи колег

ДОРОЖНЯ КАРТА для проведення лікування та медичної реабілітації демобілізованих

Про проведення в районі заходів шостої  черги мобілізаційного розгортання

ІНФОРМАЦІЯ щодо розвитку туризму в Тернопільському районі

ЗМІНИ до Положення про  порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива 

Все про СУБСИДІЇ

Тернопільська районна державна адміністрація оголошує конкурс про надання супутніх  послуг у приміщенні центру надання адміністративних послуг

УВАГА ЗМІНЕНИЙ ГРАФІК прийому громадян у Тернопільській районній державній адміністрації