Тернопільська обласна державна адміністрація
46021, м.Тернопіль, вул.М.Грушевського, 8
 
укр рус eng
Пошук
Розширений пошук

Корисні посилання

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/posilbody/prezident.gif

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/agolova/uk.gif

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/agolova/vu1.jpg

 

Опитування

 
На головну

Звіт представника Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення в Тернопільській області Зубика Михайла Васильовича за 2019 рік


  1. Вступ

Звітна інформація охоплює діяльність представника Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення в Тернопільській області за період з 1 січня по 20 травня 2019 року (звільнений з посади відповідно до рішення НР № 502 від 11.04.2019) та з 9 вересня по 31 грудня 2019 року (призначений на посаду представника Національної ради у Тернопільській області 09.09.2019 відповідно до рішення Національної ради № 897 від 18.07.2019). У період відсутності представника Національної ради нагляд за діяльністю та моніторинг програм і передач телерадіоорганізацій і провайдерів програмної послуги, які діють на території області, здійснювала спеціаліст секретаріату представника Національної ради Новосельська Оксана Остапівна.

У своїй роботі представник керується Конституцією України, законами України «Про телебачення і радіомовлення», «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення», «Про інформацію», «Про телекомунікації», «Про радіочастотний ресурс України», «Про авторське право та суміжні права», «Про рекламу», Планом розвитку національного телерадіоінформаційного простору України, Доктриною інформаційної безпеки України, іншими законами України та нормативними документами, які регламентують питання функціонування телерадіопростору в Україні, Планом основних заходів Національної ради, Регламентом Національної ради України з питань телебачення та радіомовлення, Положенням про представника Національної ради, рішеннями регуляторного органу.

Звітний період у телерадіопросторі області був позначений динамічністю у всіх сегментах електронної медіасфери.

Найбільшою подією в електронній медіасфері Тернопільщини можна вважати початок мовлення в ФМ-діапазоні першої місцевої радіоорганізації, яка отримала ліцензію Національної ради в рамках проєкту «Мовлення громад» –Редакції Кременецького районного радіомовлення. І це лише початок, бо в 2019 році стала переможцем конкурсу на місцеве ефірне мовлення ще одна радіоорганізація – ТОВ ТРК «ТАКТ», м. Тернопіль. Три редакції районного радіомовлення, які подали заяви на прорахунок частот, очікують на висновки ДП «УДЦР» та оголошення Національною радою відповідного конкурсу на отримання ліцензії на мовлення.

Безумовно, найпильніша увага регіонального представництва наглядового органу була акцентована на двох виборчих кампаніях, що відбулися в 2019 році – виборах Президента України та позачергових виборах народних депутатів України. Про виявлені ознаки порушень ліцензіатами вимог чинного законодавства щодо дотримання порядку мовлення під час проведення виборчих кампаній представник чи спеціаліст секретаріату представника оперативно повідомляли в наглядовий орган.

У період гібридної війни країни-агресора Російської Федерації проти нашої держави для журналістів пріоритетними мають бути тема національної безпеки, системне просування українських наративів. Місцеві мовники повною мірою і адекватно відповідають на ці виклики часу: значну увагу приділяють питанням повернення окупованих територій, регулярно подають матеріали про учасників бойових дій на Сході України, про соціальний захист тих, хто повернувся з передової лінії фронту, про волонтерський рух на допомогу учасникам ООС. У той же час тематичний моніторинг провайдерів програмної послуги визначив потребу ще пильніше наглядати за їх діяльністю з метою недопущення ретрансляції в кабельних мережах іноземних телепрограм, неадаптованих до вимог вітчизняного законодавства, оскільки в одного з провайдерів зафіксовано ретрансляцію такої іноземної програми («TV 1000»).

Відповідно до визначених керівництвом регулятора завдань та затверджених графіків здійснювався моніторинг програмного наповнення ТРО на предмет обсягів державної мови в ефірі. В цьому контексті Тернопільщину можна вважати безпроблемним регіоном. Більше того – місцеві телерадіоорганізації серед лідерів у вітчизняному телерадіопросторі за обсягами україномовного контенту.

Отож, пріоритетними напрямками роботи представника Національної ради у 2019 році були:

- захист телерадіоінформаційного простору в порядку нагляду за трансляцією неадаптованих програм у кабельних мережах області, а також за дотриманням мовниками вимог законодавства щодо недопущення популяризації або пропаганди органів держави-агресора, трансляції передач або фільмів за участі осіб, які створюють загрозу національній безпеці нашої держави;

- нагляд за дотриманням ліцензіатами порядку мовлення під час проведення виборчих кампаній та референдумів;

- нагляд за дотриманням телерадіомовниками вимог законодавства щодо обсягів контенту державною мовою;

- співпраця з органами місцевої влади та місцевими радіоорганізаціями щодо впровадження проєкту «Мовлення громад».

2. Стан телерадіоінформаційного простору Тернопільської області

2.1. Розвиток каналів та мереж мовлення

Початок мовлення першої місцевої ФМ-радіостанції в рамках проєкту «Мовлення громад» можна вважати датою завершення в Тернопільській області ери проводового радіомовлення. І хоч в обласному та деяких районних центрах залишилося кілька сотень радіоточок, зрозуміло, що «дротами» ніхто більше займатися вже не буде. При тому, що рівень і масштаб доступності проводового радіо суспільному мовнику став би нині у великій пригоді.

Отож, 2 жовтня 2019 року вийшла в ефір Редакція Кременецького районного радіомовлення. Безумовно, місто з великими історичними, культурними традиціями заслуговувало стати зачинателем такої важливої справи. Але є заслуга конкретних осіб, які підтримали проєкт в його зародку і всіляко сприяють діяльності радіостанції сьогодні. Це голова Кременецької районної ради Володимир Стефанський, колишній голова райдержадміністрації Володимир Козубський, перший заступник голови РДА В’ячеслав Онишкевич, міський голова Кременця Олексій Ковальчук та його перший заступник Микола Матвіюк, і, звичайно, директор Редакції Зоя Карп’юк. Організація виготовляє 1 годину власного продукту на добу, сформованого виключно на місцевому матеріалі, а також ретранслює програму UA: Культура (23 години на добу). Перші місяці практичної роботи в ефірі спонукали редакцію до внесення певних коректив, і керівник ТРО звернулася в Національну раду із заявою про переоформлення ліцензії у зв’язку з необхідністю збільшення потужності та зміни місцезнаходження передавача.

У результаті оголошеного Національною радою конкурсу на місцеве мовлення на вільних телерадіоканалах відповідно до рішення Національної ради № 1975 від 14.11.2019 переможцем визначено ТОВ Тернопільська ТРК «ТАКТ», м. Тернопіль, і видано ліцензію НР № 01580-м від 10.12.2019 (ефірне радіомовлення, частота 106,8 МГц, потужність передавача – 0,03 кВт, територія розповсюдження програм – м. Тернопіль та Тернопільський район, обсяг мовлення – 24 години на добу, позивні: «Радіо ТАКТ»). Ліцензіат планує розпочати мовлення у лютому 2020 року. Тернопіль став одним із перших трьох обласних центрів, які матимуть малопотужне ефірне радіомовлення.

Таких діючих радіостанцій, як Кременецька РРМ, ТРК «ТАКТ», в області могло б бути значно більше. Однак тут проявився фактор місцевого менталітету: частина господарів вичікують, чи вдасться нова справа сусідам, щоб уже потім гарантовано наслідувати їх приклад. На жаль, приклад кількох радіоорганізацій, які офіційно заявили про своє бажання мовити в ФМ-діапазоні, не додав оптимізму тим, хто вагається і сумнівається. Мова йде про Редакції Бучацького районного радіомовлення, Гусятинського районного радіомовлення, Лановецького районного комунального радіомовлення. Висновків від ДП «УДЦР» та оголошення конкурсу на отримання ліцензії дані організації чекають уже понад два роки. Щодо звернення Редакції з Бучача: у листі ДП «УДЦР» ще від 27.12.2018 на ім’я голови Національної ради Ю.Артеменка повідомляється, що визначене для передавача у м. Бучач частотне присвоєння 87,5 МГц направлено на погодження до ГШ ЗСУ та міжнародну координацію. Дещо менші терміни очікування у двох інших радіоорганізацій, які нині продовжують мовити у проводовій мережі і сподіваються на отримання ліцензії на ефірне мовлення у 2020 році. Через подальше зволікання вони просто втратять потенційних інвесторів (об’єднані територіальні громади), не кажучи вже про намір керівників інших ОТГ підтримати проєкт «Мовлення громад».

Чимало звернень громадян до представника Національної ради упродовж звітного періоду стосувалися проблем із прийомом програм першого каналу «UA:Українське радіо» в обласному центрі і навколишніх районах. Суспільний мовник володіє в Тернополі частотою 87,7 МГц, потужність передавача 0,25 кВт, при тому, що всі мережеві та інші місцеві мовники використовують передавачі потужністю 1 кВт. Звернення представників місцевих органів влади, громадських організацій до керівництва НСТУ з проханням ініціювати прорахунок в ДП УДЦР можливості збільшення потужності передавача в с. Лозова (м. Тернопіль) залишені поза увагою.

Ситуація із запровадженням цифрового телебачення як єдиного наземного ефірного телеформату у регіоні після відключення аналогового стандарту суттєво стабілізувалася. До слова, упродовж чотирьох місяців 2018 року (після дедлайну 1 вересня) на контакти колценту, створеного при Тернопільській ОДА за ініціативи представника Національної ради, надійшло понад 100 звернень телеглядачів (у переважній більшості вони стосувалися неможливості приймати цифровий сигнал або прийом передач зі значними перебоями). У звітному році таких звернень стало вдвічі менше. При цьому слід зазначити, що вищеназваний колцентр перетворився в свого роду диспетчерську службу – для переадресування звернень до представника наглядового органу.

Враховуючи значний розмір так званої «білої плями» в області з прийомом цифрового телесигналу (нині на Тернопільщині покриття «цифрою» становить приблизно 60% території та 65-70% охоплення домогосподарств), у місцевого населення ентузіазм викликало повідомлення про рішення Національної ради від 5 грудня звітного року щодо створення 7-го цифрового мультиплексу у смузі частот метрового діапазону 174 – 230 МГц. Оператором загальнонаціональної цифрової багатоканальної телемережі МХ-7 визначено Концерн радіомовлення, радіозв’язку та телебачення.

З’являється шанс нарешті хоча б частково закрити «білу пляму» і поширити сигнали телебачення і радіомовлення на південно-західну частину Тернопільської області. Зокрема, буде задіяно вежу в м. Монастириськах, що дозволить телеглядачам приймати програми не лише довкола районного центру, але й частково в сусідніх Бучацькому та Підгаєцькому районах. А крайня південна частина області в більш складній ситуації. Якщо в Борщівському районі вже робилися певні кроки в напрямку розбудови телевізійного мовлення (відведення місця під опору, для якої вже було навіть прораховано частоту під аналоговий передавач), то в Заліщицькому районі і цього не зроблено. Видається, що для даного району було б доцільно використати телевежу, що розташована в с. Хрещатик Чернівецької області, практично на межі з Тернопільською областю. Аналогічна ситуація вже розв’язана в м. Бережанах, звідки поширює програми у цифровому форматі на частину сусіднього регіону ТРК «Галичина», м. Івано-Франківськ. Однак наразі серед визначених населених пунктів для розміщення передавачів МХ-7 село Хрещатик не значиться.

На перспективу розбудови мультиплексу МХ-7 розраховують Приватне підприємство «Телерадіоорганізація «ТЕРНОПІЛЬ-МЕДІА» (логотип «Тернопіль 1»), яке зараз розповсюджує свої програми в кабельних мережах у 5 населених пунктах області, а також телекомпанія ТОВ «TV-4» (логотип «4tv»), яка здійснює телемовлення в 5 населених пунктах, однак у м. Шумську ліцензією передбачено тільки аналогове мовлення.

Станом на 31 грудня 2019 року у Тернопільській області відповідно до виданих Національною радою 70 ліцензій мають право вести діяльність 66 суб’єктів інформаційної діяльності. Серед них ліцензіями володіють:

• на ефірне аналогове телемовлення – 3 організації, з них – 2 регіональні (1 – в межах області – ТОВ «TV-4»);

• на мовлення в багатоканальних телемережах МХ-1, МХ-2, МХ-3 –28 ТРО;

• на мовлення в багатоканальній телемережі МХ-5 – 4 організації;

• на кабельне мовлення – 2 місцеві організації;

• на ефірне радіомовлення –18 організацій (з них –5 місцеві);

• на ефірне, проводове радіомовлення – 1 організація;

• на проводове радіомовлення – 5 місцевих організацій;

• провайдерів програмної послуги – 3 (в т.ч. 1 з використанням технології IPTV – ПП «Колумбус»);

• провайдери програмної послуги з використанням суто технології IPTV – відсутні.

2.2. Захист телерадіоінформаційного простору

Інформаційно-пропагандистська агресія Російської Федерації проти нашої держави вимагає адекватних дій у відповідь з використанням усього медіапотенціалу. Необхідно протиставити потужну й ефективну систему контрзаходів. Водночас особливої уваги потребує нагляд за несвідомим чи навмисним потуранням у телерадіоефірі державі-агресору, її шовіністичним амбіціям, її збройним силам. Адже важливою складовою гібридної війни, яку веде проти нашої держави окупант, є намагання підживлювати сепаратистські та колабораціоністські настрої в суспільстві, таким чином нівелюючи ресурси до спротиву агресорові.

Представник Національної ради спільно зі спеціалістом секретаріату представника систематично здійснювали нагляд за дотриманням ліцензіатами частини 2 статті 6 Закону України «Про телебачення і радіомовлення», рішень Національної ради щодо визнання змісту окремих іноземних програм таким, що не відповідає вимогам Європейської конвенції про транскордонне телебачення та чинного законодавства України.

На виконання доручення члена Національної ради Костинського С.А. здійснено наскрізний моніторинг провайдерів програмної послуги на предмет захисту телерадіоінформаційного простору та національних інтересів держави. Навіть у такому відносно спокійному в плані патріотизму національної свідомості регіоні виявлено окремі проблеми, на що була спрямована відповідна реакція представника наглядового органу. У результаті моніторингу в діяльності Фізичної особи-підприємця Дудлія Василя Романовича., м. Бучач, встановлено ретрансляцію однієї іноземної програми, що не входить до переліку іноземних програм, зміст яких відповідає вимогам Європейської конвенції про транскордонне телебачення і законодавства України: «TV 1000». Рішенням Національної ради № 1682 від 17.10.2019 провайдеру призначено позапланову перевірку. 20.11.2019 складено акт про відмову в проведенні перевірки у зв’язку з відсутністю керівника ліцензіата або уповноваженої ним особи. При цьому додатковим моніторингом встановлено, що зафіксоване попереднім (основним) моніторингом порушення усунено, тобто ретрансляцію телеканалу «TV 1000» припинено.

Належну увагу у звітному періоді було зосереджено на дотриманні телерадіоорганізаціями та провайдерами програмної послуги вимог законодавства щодо недопущення популяризації або пропаганди органів держави-агресора та їхніх окремих дій, що виправдовують чи визнають правомірною окупацію території України, трансляції передач або фільмів за участі осіб, які створюють загрозу національній безпеці нашої держави. На необхідності неухильного дотримання ліцензіатами вимог частини 2 статті 6 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» наголошувалося на кожній нараді з керівниками організацій. Порушень норм закону у програмному наповненні жодної організації не виявлено.

Судячи з матеріалів моніторингів, керівники місцевих електронних ЗМІ добре усвідомлюють роль медіа щодо пропагування в суспільстві цінностей свободи, демократії, патріотизму, національної єдності, а також захисту України від зовнішніх і внутрішніх загроз, а також уникнення пацифістських настроїв. Телерадіокомпанії регіону активно висвітлюють боротьбу нашого народу проти російського агресора на Сході України. Зокрема, телекомпанія «TV-4» (м. Тернопіль, логотип «4tv») в інформаційній передачі «Провінційні вісті» щотижня розміщувала 4-5 сюжетів, що стосувались участі наших земляків в Операції Об’єднаних сил, а також волонтерської діяльності. Зокрема, регулярно подавали матеріали земляка-журналіста Михайла Ухмана, який служить на передовій. Учасники бойових дій на Сході України і волонтери також виступали у програмах «Межа правди», «Акценти».

Телеканал «Смайл» (м. Тернопіль, логотип «ін тб») упродовж року розмістив 43 сюжети на теми війни на Сході України: про участь наших земляків в Операції Об’єднаних сил, допомогу військовим від небайдужих жителів області та волонтерських організацій, порушував питання соціального та матеріального забезпечення учасників бойових дій та їх родин у програмі «Про важливе». У студії телеканалу разом з ветеранами учасниками бойових дій регулярно перебував прес-офіцер 44-ї окремої артилерійської бригади Юрій Кульпа, до речі, сам учасник антитерористичної операції.

Обидва вищеназвані телеканали щомісяця розміщують програму «Західний форпост», яка за сприяння представника Національної ради у Рівненській області Тарасюка Д.В. надається прес-службою Оперативного командування «Захід» і містить найактуальніші матеріали про будні наших Збройних Сил.

А новостворений канал «ТЕРНОПІЛЬ 1» уклав угоду про співпрацю з Військовим телебаченням України щодо отримання і трансляції матеріалів військово-патріотичної тематики.

Редакції районного проводового радіомовлення також активно долучалися до висвітлення подій в зоні ООС, теми зміцнення обороноздатності країни, соціального забезпечення учасників бойових дій. Так, Редакція Гусятинського районного радіомовлення, смт Гусятин, упродовж року зосереджувала увагу слухачів насамперед на волонтерському русі, зокрема, на активній діяльності громадської організації «Воля народу Поділля». Редакція Лановецького районного комунального радіомовлення, м. Ланівці, проводила зустрічі в студії із головою Громадської Спілки «Об’єднання учасників АТО Тернопілля» Дмитром Харчуком, головою ГО «Воїни АТО Лановеччини» Стефаном Бреком, учасниками АТО/ООС Юрієм Горошком, Іваном Вишневським.

Продовжено конструктивну співпрацю з Головним управлінням Національної поліції в Тернопільській області та Управлінням Служби безпеки України в Тернопільській області щодо недопущення ретрансляції в місцях масового відпочинку та скупчення людей програм російських телеканалів, розповсюдження яких обмежено на території України.

Поновлений перелік закладів масового відпочинку та скупчення людей, повний перелік телепрограм, розповсюдження яких обмежено на території нашої держави, а також бланк-застереження для керівників закладів, у яких виявлено порушення, систематично розсилаються в усі райвідділи поліції. Обстеження розважальних закладів, готелів, ресторанів, кафе, лікувальних установ здійснюється регулярно. Є конкретна домовленість між зацікавленими сторонами про оперативний обмін інформацією для вжиття заходів реагування. У 2019 році здійснено 120 перевірок на території готелів, баз відпочинку, лікувальних, розважальних та інших громадських закладів Тернопільської області (93 у І півріччі і 27 у ІІ півріччі). У результаті нагляду ретрансляції неадаптованих іноземних програм не виявлено.

Таким чином, у області представництвом Національної ради спільно з працівниками Головного управління Національної поліції в Тернопільській області, управління Служби безпеки України в Тернопільській області, з представниками органів державної влади та місцевого самоврядування здійснювалася робота на випередження та профілактику негативних явищ в телерадіоінформаційному просторі. І, як свідчить вищенаведена інформація, це дає належний результат.

2.3. Розвиток і утвердження суспільного мовлення

Уже понад три роки функціонує в інформаційному просторі країни і, зокрема, Тернопільської області суспільне мовлення. Зміни в програмному наповненні відчутні і позитивні. Завдяки омолодженню творчого складу передачі телевізійного і радійного підрозділів Тернопільської філії ПАТ «НСТУ» додали в динамічності, оперативності, розширився тематичний спектр програм. Однак було б некоректно не враховувати думки тих, кому адресоване суспільне мовлення. І в першу чергу це стосується регіональних філій суспільного. Вже відзначалося, що, на думку радіослухачів, колишнє обласне радіо не просто трансформується, а практично зникає. Цілковито знівельована звукова регіональна ідентичність (позивні, заставки, відбивки). У 2019 з’являються ще більш тривожні симптоми: поступово скорочується обсяг мовлення філії. Так, у ІV кварталі було припинено випуск ранкових прямоефірних передач о 7:10 у вихідні. З 30 грудня звітного року по 13 січня 2020 року з незрозумілою мотивацією із чотирьох виходів в ефір залишили тільки два і при цьому другий, 17:00, урізали максимально – із 50 хв. до 10 хв. Таким чином, в останні дні звітного року обсяг мовлення радіо із 3 год. 10 хв. скоротився до 1 години.

Суттєве скорочення власного мовлення філій передбачається і для телебачення. Відповідно до розробленої Концепції регіонального мовлення ПАТ «НСТУ» на 2020 – 2021 роки з 1 вересня 2020 року філії мають виробляти власного регіонального контенту близько 1 години, міжрегіонального – 2 години 30 хвилин. Таким чином, виробництво місцевого контенту зводиться до мінімуму. І від цього втрачається сенс суспільного мовлення – донести об’єктивну інформацію до найширших верств населення і в найвіддаленіші куточки кожного регіону.

3. Підсумки ліцензування за звітний період

У процесі ліцензування впродовж 2019 року були задіяні 6 місцевих організацій: 1 – аналогового ефірного телемовлення, 1 – кабельного телемовлення, 2 провайдери програмної послуги за стандартом IPTV, 1 – ефірного радіомовлення, 1 – проводового радіомовлення, а також 4 організації, які ведуть діяльність у регіоні, але юридична адреса яких зареєстрована поза межами області. Зокрема:

  • ТОВ “ТV-4”, м. Тернопіль (багатоканальне телебачення, регіональне

мовлення, телемережа МХ-5, 5 каналів у Тернопільській обл., обсяг мовлення – по 24 години на добу, логотип «4tv»):

– переоформлення ліцензії на мовлення НР № 00855-м від 08.10.2012 у зв’язку зі зміною програмної концепції мовлення (рішення Національної ради № 850 11.07.2019);

– продовження строку дії ліцензії на мовлення НР № 00855-м від 08.10.2012 (рішення Національної ради № 991 від18.07.2019);

  • ПП «ТРО «ТЕРНОПІЛЬ - МЕДІА», м. Тернопіль (кабельне

телебачення, обсяг мовлення – по 24 години на добу, логотип: «ТЕРНОПІЛЬ 1»):

– переоформлення ліцензії на мовлення НР № 01231-м від 04.01.2018 у

зв’язку зі зміною власника, кінцевого бенефіціарного власника, пов’язаних осіб, редакційної ради, програмної концепції мовлення (рiшення Національної ради № 641 від 25.04.2019);

  • ПП ТРО «Українська хвиля», м. Тернопіль (ефірне радіомовлення, частота 101,1 МГц у м. Тернополі, позивні: «Ух-радіо»):

– переоформлення ліцензії на мовлення НР № 01045-м від 19.12.2017 у зв’язку зі зміною власників, програмної концепції мовлення, позивних (рішення Національної ради № 411 від 28.03.2019);

  • переоформлення ліцензії на мовлення у зв’язку зі зміною місцезнаходження юридичної особи (рішення Національної ради № 787 від 11.07.2019);

• ТОВ Тернопільська ТРК «ТАКТ», м. Тернопіль (проводове радіомовлення, ліцензія НР № 01313-м від 04.09.2013, позивні: «Ух-радіо»):

– переоформлення ліцензії на мовлення у зв’язку зі зміною позивних, складу редакційної ради та пов’язаних осіб (рішення Національної ради № 640

від 25.04.2019 );

– видача ліцензії на мовлення з використанням частоти 106,8 МГц у м. Тернополі, потужність передавача – 0,03 кВт, територія розповсюдження програм – м. Тернопіль та Тернопільський район, місце встановлення передавача – м. Тернопіль, вул. 15 Квітня, 6, обсяг мовлення – 24 години на добу, позивні «Радіо ТАКТ» (рішення Національної ради № 1975 від 14.11.2019). Видано ліцензію НР № 01580-м від 10.12.2019;

  • ТзОВ «КРАЙ-НЕТ», м. Теребовля Тернопільської обл. (провайдер програмної послуги, ліцензія НР № 00024-п від 19.03.2015, технологія IPTV):

– анулювання ліцензії за клопотанням ліцензіата (рішення Національної

ради № 1504 від 09.10.2019);

  • ФОП Суконнік М. В., м. Збараж Тернопільської обл. (провайдер

Програмної послуги, ліцензія НР № 00006-п від 05.03.2015, технологія IPTV,

територія розташування багатоканальної телемережі – м.Тернопіль):

– анулювання ліцензії за клопотанням ліцензіата (рішення Національної

ради № 1902 від 14.11.2019);

Разом із тим, упродовж звітного періоду переоформлено ліцензії ПАТ «НСТУ», м. Київ, зокрема, в частині діяльності її Тернопільської філії (рішення Національної ради: № 43 від 17.01.2019, № 105 від 24.01.2019, № 1751 від 30.10.2019); ТОВ «Воля Кабель», м. Київ, – у зв’язку зі зміною загальної концепції (принципи, підстави) добору програм для ретрансляції (пропозиції абонентам) у населених пунктах Теребовля, Кременець, Тернопіль та смт Велика Березовиця, Чортків (рішення Національної ради: № 1033 від 25.07.2019, № 1036 від 25.07.2019, № 1038 від 25.07.2019, № 1056 від 25.07.2019, № 2129 від 05.12.2019, № 2148 від 05.12.2019; ТОВ «ТВ ВИБІР», м. Київ, щодо продовження строку дії ліцензії на мовлення (рішення Національної ради: № 1033 від 25.07.2019); ТОВ «ЗЕОНБУД», м. Київ, щодо переоформлення ліцензії провайдера програмної послуги (рішення Національної ради: № 1164 від 08.08.2019, № 1275 від 22.08.2019, № 1296 від 22.08.2019); ТОВ «ДІДЖІТАЛ СКРІНЗ», м. Київ, щодо переоформлення (шляхом об’єднання) ліцензій провайдера програмної послуги (рішення Національної ради: № 1165 від 08.08.2019).

4. Моніторинг телерадіопрограм

У порядку виконання наглядових повноважень Національної ради в Тернопільській області представник Національної ради спільно зі спеціалістом секретаріату представника послідовно здійснює моніторинг програмного наповнення ТРО та діяльності провайдерів програмної послуги. Загалом за звітний період здійснено 350 моніторингів.

Моніторинги програмного наповнення місцевих та регіональних телерадіоорганізацій і діяльності провайдерів програмної послуги упродовж звітного періоду здійснювалися у відповідності до Плану основних заходів Національної ради України на І та ІІ півріччя, нагляду за дотриманням ліцензіатами визначеного законодавством порядку мовлення під час проведення виборчої кампанії, а також до планових перевірок та на виконання окремих доручень керівництва наглядового органу.

Упродовж звітного періоду представник Національної ради та спеціаліст секретаріату здійснили 111 комплексних вибіркових моніторингів програмного наповнення телерадіоорганізацій щодо дотримання ними Правил ведення мовлення на теле- і радіоканалах у дні трауру (скорботи, жалоби) та дні пам’яті.

Також здійснювалися моніторинги регіональних та місцевих телерадіомовників на предмет дотримання мовних квот (статті 9 та 10 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» (13 ТМ - тижневих і 18 РМ - добових) щодо дотримання норм української мови в теле- і радіоефірі. З метою охоплення моніторингом усіх регіональних ефірних радіостанцій на предмет дотримання законодавчих норм щодо обсягу пісень та ведення передач державною мовою до графіку моніторингу було включено і успішно проведено моніторинг ТОВ «ТРК ОНІКС», м. Київ (позивні Легкое и спокойное радио RELAX), ТОВ «Радіо Тернопіль», м. Київ (позивні Мелодія FM), та телемовника ТОВ "ТВ ВИБІР" (логотип – ТОВ "ТВ ВИБІР", емблема "112 Україна"). Ознак порушень вимог закону не встановлено.

Послідовним і системним упродовж 2019 року був моніторинг діяльності провайдерів програмної послуги на предмет недопущення розміщення в пакетах обмежених для ретрансляції іноземних програм (29), а також програмного наповнення ТРО щодо виконання умов ліцензії та ліцензійних вимог (31). Вісім комплексних моніторингів здійснено на планові виїзні перевірки. Під час останніх виборів Президента України і позачергових виборів народних депутатів України було проведено 135 моніторингів. Порушення виборчого законодавства зафіксовано у 5 компаній: ПП «ТРК «Смайл», м. Тернопіль, ТОВ «ТV-4», м. Тернопіль, ПП ТРО «УХ-радіо», м. Тернопіль, Редакції Гусятинського районного радіомовлення, смт Гусятин, та Редакції Монастириського районного радіомовлення, м. Монастириська.

На виконання доручення керівництва Національної ради здійснено 2 добових моніторинги загальнонаціональних та мережевих телерадіоорганізацій ТОВ "ТВ ВИБІР" (логотип – ТОВ "ТВ ВИБІР" емблема "112 Україна"), та моніторинг до планової виїзної перевірки ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "Телерадіокомпанія "Шансон", м. Київ (логотип: "РАДІО ШАНСОН" щодо дотримання законодавства, програмної концепції мовлення та рекламної діяльності, а також 3 моніторинги – щодо наявності/відсутності мовлення - ДП «ТРО «ДОВІРА», м.Київ; ТОВ "ТРК "МЕДІА МАРКЕТ", м. Київ; ТОВ "ТРК "Онікс", м. Київ. На виконання службових повноважень здійснено 2 моніторинги програмного наповнення ПП "Телерадіокомпанія "Західна столиця", м. Львів.

3.1 Нагляд за отриманням ліцензіатами вимог виборчого законодавства України під час проведення виборчих кампаній

Упродовж звітного періоду в Україні відбулися перший і другий тури виборів Президента України, а також позачергові вибори народних депутатів України, які регламентувалися Законами України «Про вибори Президента України» і «Про вибори народних депутатів України». Головним інструментом регуляторного органу з нагляду за дотриманням телерадіоорганізаціями виборчого законодавства є моніторинг телерадіопрограм, який передбачав цілодобовий аналіз мовлення теле- і радіоканалів. Таким чином були виявлені факти часткового недотримання телерадіоорганізаціями виборчого законодавства. Так, у програмному наповненні ПП «ТРК «Смайл», м. Тернопіль (ліцензії: НР № 00226-м від 02.04.2007 – кабельне мовлення; НР № 01269-м від 16.02.2018 – багатоканальне, логотип „ін тб (комбіноване) 14.03.2019 був поданий сюжет з негативною інформацією про кандидата в Президенти України Володимира Зеленського в блоці реклами і означений словом «Реклама», а не «Політична реклама» чи «Передвиборна агітація», що є порушенням ч.10 ст.64 та ч.12 ст. 61 Закону України «Про вибори Президента України». Водночас слід зауважити, що 3 ліцензіати, невчасно опублікували розцінки вартості одиниці ефірного часу (ПП ТРО «УХ-радіо», м. Тернопіль, Редакція Гусятинського районного радіомовлення, смт Гусятин, та Редакція Монастириського районного радіомовлення, м. Монастириська). Однак вони розміщували матеріали передвиборної агітації. Під час моніторингу в період виборчої кампанії з позачергових виборів народних депутатів України , які відбулися 21 липня 2019 року, зафіксовано, що телекомпанія ТОВ «ТV-4», ліцензія НР № 00855-м від 08.10.2012, у передачі «Фабрика подій» 21.06.2019 розміщувала ролики передвиборної агітації кандидатів у народні депутати України Петра Порошенка, Володимира Кравця, Ігоря Юзвака, Віталія Горбара. Усі матеріали передвиборної агітації не означені як такі, що є порушенням ч. 17 ст. 74 Закону України «Про вибори народних депутатів України». У випуску новин телекомпанія ТОВ «ТV-4» 10.07.2019 розміщувала передвиборну агітацію кандидатів у народні депутати України члена фракції «Об'єднання «Самопоміч» у Тернопільській обласній раді Романа Василіцького обсягом 3 хв. 13 сек. та заступника міського голови Леоніда Бицюри обсягом 3 хв. 28 сек., що є порушенням ч. 17 ст. 74 Закону України «Про вибори народних депутатів України». Також у програмному наповненні ПП «ТРК «Смайл», м. Тернопіль (ліцензії: НР № 00226-м від 02.04.2007 – кабельне мовлення; НР № 01269-м від 16.02.2018 – багатоканальне; логотип „ін тб (комбіноване) 05.07.2019 у передачі «Важливо» був поданий сюжет про перебування Петра Порошенка у м. Вінниці без відбивки на початку сюжету «Передвиборна агітація», що є порушенням ч.17 ст.74 Закону України «Про вибори народних депутатів України».

Конструктивною була робота представника Національної ради в області, який надавав телерадіоорганізаціям необхідні роз’яснення про дотримання телерадіоорганізаціями визначеного законодавством порядку мовлення під час проведення виборчих кампаній, аналізував ефір місцевих мовників, і вони оперативно реагували на недотримання законодавчих норм.

3.2. Моніторинг на предмет використання державної мови в програмах місцевого та регіонального телебачення і радіомовлення

У звітному році тривала планомірна моніторингова діяльність на предмет дотримання регіональними та місцевими телерадіоорганізаціями мовних квот відповідно до частин 2 та 5 статті 9 та статті 10 Закону України «Про телебачення і радіомовлення».

Моніторинг радіомовників проводився у чотири етапи, результати аналізу добових моніторингів надавалися в Національну раду щоквартально. Підсумки тижневих моніторингів телемовників надавалися раз на чотири місяці.

Всього здійснено 13 тижневих моніторингів телекомпаній, 18 моніторингів радіоорганізацій.

Аналіз результатів засвідчує значне перевищення місцевими ліцензіатами законодавчо регламентованих мовних норм, зрештою, така ситуація є природною для електронних ЗМІ області, де українською розмовляють більш як 98 відсотків населення.

Частка української мови в ефірі телекомпаній Тернопільської області

 

 

Назва ТРО

2019 р

загальний тижневий обсяг передач державною мовою (%)

частка передач новин державною мовою (%)

між 07:00 та 22:00

між 07:00 та 18:00

між 18:00 та 22:00

між 07:00 та 18:00

між 18:00 та 22:00

Філія ПАТ "НСТУ", м. Київ

100

100

100

100

100

ТОВ "TV-4", м. Тернопіль

100

100

100

100

100

ПП "ТРК "Смайл", м.Тернопіль

100

100

100

100

100

ПП ТРО "Тернопіль-Медіа", м. Тернопіль

100

100

100

100

100Радіостанції Тернопільщини за підсумками дотримання квот, посідають третє місце серед усіх регіонів України щодо обсягу пісенного матеріалу українською мовою. А за обсягом ведення передач ділять одинадцяте-дванадцяте.

Частка української мови в ефірі радіостанцій Тернопільської області

 

Назва ТРО

2019 р

Частка пісень українською мовою (%)

Ведення передач українською

мовою (%)

За добу

У проміжку 07:00-14:00

У проміжку 15:00-22:00

Філія ПАТ НСТУ м. Київ «Тернопільська регіональна дирекція»

100

100

100

100

ПП ТРО «Українська хвиля» («УХ-радіо», з серпня 2019 – «Українська хвиля»), м. Тернопіль

100

100

100

100

ПП ТРО «УХ-радіо» («УХ-радіо»), м. Тернопіль

100

100

100

100

ТОВ «Радіо ТОН» («Радіо РОКС – Україна»), м. Тернопіль

33,28

30,43

32,05

82,53Тернопільщина могла б бути одним із лідерів серед усіх місцевих радіомовників країни за обсягом україномовного контенту, якби не ТОВ «Радіо ТОН» (позивні «Радіо РОКС – Україна») – так би мовити, чужий серед своїх. Власного (місцевого) матеріалу у даної організації всього 2 години на добу і він на 100% державною мовою. А сукупний україномовний пісенний продукт за добу становить 33,28%, ведення передач державною мовою 82,53%.

Нерідко доводиться чути думку, особливо від патріотично налаштованих громадян, що визначати квоти для єдиної державної мови – це парадокс. Якщо в загальноприйнятому розумінні квоти – це певні наперед визначені обмеження (частка, частина, норма чого-небудь допустимого), то в питанні квотування державної мови в телерадіоефірі йдеться якраз про обмеження частки контенту іноземною мовою, а обсяг пісенного матеріалу чи ведення передач рідною мовою має становити не менше визначеного показника. Саме такий аргумент представник Національної ради використовує у мовних дискусіях.

У зверненнях до представника Національної ради радіослухачі Першої програми «UA:Українське радіо» акцентують увагу на такий позитивний момент: – у випусках новин синхрони російськомовних учасників сюжетів дублюються державною мовою. Водночас підкреслюють і негативну тенденцію: преважна більшість експертів, яких запрошують до ефіру, розмовляють російською без дублювання. І ще один важливий момент. Українське радіо завжди було еталоном літературної мови, правильної дикції ведучих (дикторів). Нині ця відповідальність втрачається. Турбує жителів і те, що рекламні аудіоролики транслюються з великою кількістю мовно-стилістичних помилок. І ці помилки повторюються десятки разів щодня. Місцеві журналістські колективи у даному аспекті певною мірою могли б бути взірцем для більш статусних колег. Невипадково чимало вихідців з Тернопільщини нині успішно працюють на центральних каналах і радіостанціях.

3.2. Моніторинг щодо частки національного продукту

Сприяючи впровадженню державної політики протекціонізму щодо поширення програм і передач вітчизняного виробництва, представник Національної ради постійно здійснює нагляд за дотриманням положень законодавства України щодо частки національного аудіовізуального продукту в ефірі регіону. Фактично всі теле-радіокомпанії дотримуються вимог законодав-ства України стосовно частки національного продукту в програмному наповненні. Оскільки телерадіокомпанії формують ефір переважно за рахунок власних передач, то частка програм вітчизняного виробництва становить майже 100%.

Моніторинг ефіру місцевих та регіональних (в межах області) ТРО дає такі результати: вітчизняний (у тому числі і власний) телеконтент в ефірі суспільного мовника – філії ПАТ «НСТУ» «Тернопільська регіональна дирекція» фактично становить 100% (власний - 100%), ТОВ «TV-4» – 75%. (36,43%), ПП «ТРК «Смайл» – 93,3% (86,2%), ПП «Телерадіоорганізація «ТЕРНОПІЛЬ-МЕДІА» – 100% (67,9%).

Аудіопродукт виключно національного виробництва подають своїм слухачам місцеві радіоорганізації, причому пісенний матеріал у всіх (за винятком ТОВ «Радіо ТОН») цілковито україномовний.

Ліцензійними умовами телекомпанії ТОВ «TV-4», передбачено мінімальний обсяг фільмопоказу 6 годин на добу. Організація дотримується квоти демонстрування національних фільмів відповідно до статті 15-2 Закону України «Про кінематографію» (до 1 січня 2022 року – щонайменше 15 відсотків загального щомісячного часу демонстрації фільмів). Вітчизняні теле- і кінофільми в ефірі телеканалу становлять майже 22,3% від загального щомісячного обсягу фільмопоказу. Відповідно - ПП «Телерадіоорганізація «ТЕРНОПІЛЬ-МЕДІА» – 100%

Сфера телебачення і радіомовлення пов’язана саме з поширенням інформації, здійснення державного регулювання та нагляду не повинно обмежуватися загальними вимогами. Суттєву роль відіграє активна громадська позиція телерадіоорганізацій та саморегулювання галузі. На спільних зустрічах із телерадіоорганізаціями представник Національної ради неодноразово наголошував на їх ролі в суспільному житті, формуванні свідомості громадян.

3.3. Моніторинг дотримання законодавства про рекламу та щодо захисту суспільної моралі

Упродовж звітного періоду в ефірі місцевих та регіональних (у межах області) ТРО фактів порушення вимог Закону України «Про рекламу» не встановлено. Жоден з ліцензіатів не перевищив квоти рекламної продукції на годину мовлення та упродовж астрономічної доби.

На виконання доручення першого заступника голови Національної ради О. Герасим’юк № 5а/247 від 17.09.2019 здійснено моніторинг до планової виїзної перевірки ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "Телерадіокомпанія "Шансон", м. Київ (ліцензія НР № 00446-м від 11.02.2013, ефірне радіомовлення, 90,8 МГц, у м. Тернопіль, логотип: "РАДІО ШАНСОН").

Зафіксовано ознаки порушення: п. е ч. 1 ст. 59 Закону України „Про телебачення і радіомовлення” та ч. 4 ст. 21 Закону України „Про рекламу», оскільки реклама лікарського засобу «Абуко-комбо» та реклама лікарського засобу «Тестостам» не містили в собі вимогу про необхідність консультації з лікарем перед застосуванням; рекомендацію щодо обов'язкового ознайомлення з інструкцією на лікарський засіб; тексту попередження такого змісту: "Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров'я", що займає не менше 15 відсотків площі (тривалості) всієї реклами.

На виконання службових повноважень представник Національної ради з 13.05.2019 р. по 17.05.2019 р. здійснив у м. Тернополі моніторинг програмного наповнення ПП "Телерадіокомпанія "Західна столиця", м. Львів (ліцензія НР № 1594-м від 05.06.2012, вид мовлення – проводове радіомовлення, позивні «Радіо «Західна столиця»). Зафіксовано ознаки порушення п. е ч. 1 ст. 59 Закону України „Про телебачення і радіомовлення” та ч. 2 ст. 13 Закону України „Про рекламу”, оскільки у передачі "Будьмо здорові", яка звучить на правах реклами, а також у блоці реклами лікарського препарату «Декрасин» обсяг реклами фактично перевищує 20 відсотків протягом кожної астрономічної години фактичного мовлення. Керівнику ПП "ТРК "Західна столиця" надіслано повідомлення про встановлені ознаки порушень ліцензіатом вимог законодавства та умов ліцензії (вих. № 2/10 від 20.05.2019). Повторним моніторингом, здійсненим з 25.11.2019 р. по 29.11.2019 р. у м. Тернополі, знову зафіксовано ознаки порушення п. е ч. 1 ст. 59 Закону України „Про телебачення і радіомовлення” та ч. 1, 2, 3, 5 ст. 9 Закону України „Про рекламу”, оскільки у передачі "Будьмо здорові" реклама лікарського препарату «Декрасин» не відокремлена від інших програм, передач на їх початку і наприкінці за допомогою аудіо-, відео-, комбінованих засобів, титрів, рекламного логотипу або коментарів ведучих з використанням слова "реклама"; а також ч. 2 ст. 13 Закону України „Про рекламу”: обсяг реклами у передачі "Будьмо здорові", а також блоку реклами лікарського препарату «Декрасин» фактично перевищує 20 відсотків протягом кожної астрономічної години фактичного мовлення. Керівнику ПП "ТРК "Західна столиця" повторно надіслано повідомлення про встановлені ознаки порушень і відповідно службовою запискою поінформовано Національну раду.

Місцеві та регіональні (в межах області) ТРО і ППП належним чином дотримуються вимог законодавства про захист суспільної моралі та відповідних рішень Національної ради. У цьому аспекті їх діяльності жодних порушень у 2019 році не було зафіксовано.

Належну увагу представник Національної ради спільно з секретаріатом представника упродовж звітного періоду приділяв нагляду за дотриманням ліцензіатами Правил ведення мовлення на теле- і радіоканалах у дні трауру (скорботи, жалоби) та дні пам’яті, затверджених рішенням Національної ради від 23.07.2015 № 1146, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 11.08.2015 за № 967/27412. З цією метою на виконання відповідних Указів Президента України та постанов Верховної Ради України здійснено 11 наскрізних (кожного з місцевих мовників) вибіркових моніторингів ТРО.

Це, зокрема:

• 27 січня – День пам’яті жертв Голокосту;

• 20 лютого – День Героїв Небесної Сотні;

• 26 квітня – День чорнобильської трагедії;

• 8 травня – День пам’яті та примирення;

• 18 травня – День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу та День боротьби за права кримськотатарського народу;

• 19 травня – День пам’яті жертв політичних репресій;

• 29 серпня – День пам'яті захисників України, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України;

• 1 вересня 2019 року – 80-ті роковини початку Другої світової війни;

• 8 вересня 2019 року – 75-ті роковини початку депортації українців з Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Південного Підляшшя, Любачівщини, Західної Бойківщини у 1944-1951 роках;

• 23 листопада – День пам’яті жертв голодоморів;

• 8 грудня - день жалоби у зв'язку із трагедією, що сталася в м. Одеса внаслідок пожежі 4 грудня 2019 року та призвела до людських жертв, з метою вшанування пам'яті загиблих.

У результаті даних моніторингів порушень "Правил ведення мовлення…", затверджених Національною радою, та норм Закону України "Про захист суспільної моралі" не встановлено. Усі ліцензіати вносили відповідні зміни до сіток мовлення, розміщували спеціальні повідомлення в інформаційних програмах, транслювали міжпрограмні матеріали відповідного змісту й тональності. У визначений час всі телерадіоорганізації дотрималися хвилини мовчання.

Упродовж року здійснено моніторинги мовлення регіональних та місцевих телерадіоорганізацій щодо дотримання ними Системи візуальних позначок з індексом кіновідеопродукції залежно від аудиторії, на яку вона розрахована. З особливою увагою нагляд здійснювався за програмним наповненням телекомпанії «ТV-4», а з листопада звітного року і ПП «ТРО «ТЕРНОПІЛЬ-МЕДІА», які використовують в своєму програмуванні фільмопоказ – відповідно 6 год/добу та 1 год. 20 хв./добу . Візуальні позначки ліцензіати застосовують у повній відповідності з Системою візуальних позначок.

Усі ліцензіати забезпечують обсяг дитячих передач відповідно до ліцензійних зобов’язань. Крім того, варто зауважити, що під час нарад з керівниками телерадіоорганізацій та провайдерів програмної послуги представник Національної ради особливо наголошує на неприпустимості розміщення в програмах аудіовізуального контенту, що може завдати шкоди фізичному, психічному чи моральному розвитку дітей та підлітків, закликає неухильно дотримуватися вимог про недоторканність приватного життя неповнолітніх.

4. Аналіз стану дотримання телерадіоорганізаціями ліцензійних умов та умов ліцензії

За результатами планових виїзних перевірок ліцензіатів (упродовж 2019 року здійснено 7), а також системного нагляду за програмним наповненням ефіру телерадіоорганізацій можна зробити висновок, що місцеві мовники майже стовідсотково дотримуються ліцензійних умов та умов ліцензій. Тут позначається досвід керівників ТРО, підвищення правової культури мовників, вдосконалення регуляторної діяльності Національної ради, та, значною мірою, належним контролем за їх діяльністю з боку регіонального представництва наглядового органу.

Разом із тим на виконання доручення управління представників Національної ради від 18.07.2019 здійснено моніторинг мовлення ТОВ "ТВ ВИБІР" (логотип – ТОВ "ТВ ВИБІР" емблема "112 Україна"), м. Київ, ліцензія НР № 00173-м від 19.09.2011, багатоканальне телебачення у м. Тернопіль. Моніторингом програмного наповнення встановлено ознаки порушення норм Закону України «Про телебачення і радіомовлення», а саме: частини 7 статті 27, оскільки змінено формат мовлення; частини 8 статті 28, оскільки програмна концепція мовлення не відповідає умовам ліцензії; частини 1, 3 статті 46, оскільки вихідні дані (логотип) не відповідають умовам, зазначеним у ліцензії. Рішенням Національної ради від 19.09.2019 № 1379 до організації застосовано санкцію «оголошення попередження». А за сукупністю санкцій, оголошених даному ліцензіату, рішенням Національної ради № 1418 від 26.09.2019 ТОВ «ТВ ВИБІР», м. Київ відмовлено у продовжені строку дії ліцензії на мовлення НР № 00173-м від 19.09.2011.

На виконання службових повноважень представник Національної ради з 13.05.2019 р. по 17.05.2019 р. у м. Тернополі, здійснив моніторинг програмного наповнення ПП "Телерадіокомпанія "Західна столиця", м. Львів, ліцензія НР № 1594-м від 05.06.2012, вид мовлення – проводове радіомовлення (позивні «Радіо «Західна столиця»). Зафіксовано ознаки порушення умов ліцензії та Закону України „Про телебачення і радіомовлення”: ч. 8 ст. 28, оскільки встановлено недотримання ліцензіатом програмної концепції мовлення. При цьому змінено формат з просвітницько-інформаційного на просвітницький. Про встановлені ознаки порушень надіслано службову записку в Національну раду, а також повідомлення ліцензіату. У листі на адресу представника наглядового органу в регіоні генеральний директор ТРК «Західна столиця» Єрохін О.А. відмовився визнавати факти встановлених ознак порушень. Повторним моніторингом здійсненим з 25.11.2019 р. по 29.11.2019 р. у м. Тернополі, зафіксовано аналогічні ознаки порушення умов ліцензії та вимог чинного законодавства. Встановлено також порушення норми ч. 1 ст. 46 Закону України „Про телебачення і радіомовлення”, оскільки 29.11.2019 о 6:30:00 під час трансляції не прозвучали позивні „Західна столиця”. Крім того, упродовж всього періоду моніторингу зафіксована низька якість звукового сигналу в проводовій мережі.

На виконання Закону України «Про внесення змін до деяких Законів України щодо забезпечення прозорості власності засобів масової інформації та реалізації принципів державної політики у сфері телебачення і радіомовлення» всі ліцензіати Тернопільської області зобов’язані до 1 квітня звітного року подали до Національної ради інформацію про структуру власності суб’єкта інформаційної діяльності як в електронному, так і в паперовому вигляді. Представник Національної ради надавав організаціям посильну консультаційну допомогу при підготовці звіту.

5. Підсумки

Представник Національної ради у Тернопільській області спільно зі спеціалістом секретаріату представника Новосельською О.О. впродовж звітного року наполегливо виконував першочергові та перспективні завдання із розбудови вітчизняної медійної галузі в регіоні відповідно до Плану розвитку національного телерадіоінформаційного простору. Завдяки підтримці представника розпочало мовлення малопотужне ефірне радіомовлення у м. Кременці. Насамперед тут слід відзначити велику організуючу і мобілізуючу роль для регіональних представництв апаратних нарад, конкретної і оперативної допомоги профільного управління.

Реалізуючи наглядову функцію, представник Національної ради основну увагу зосереджував на профілактичних заходах щодо недопущення порушень законодавства та умов ліцензій. Особливу увагу представник приділяв моніторингу телерадіопростору стосовно неприпустимості пропаганди органів держави-агресора, заперечення територіальної цілісності України, розпалювання ворожнечі, поширення фейкових новин.

Упродовж звітного періоду за результатами виконаних доручень керівництва Національної ради, управління представників підготовлено 86 службових записок. Упродовж року було проведено 8 перевірок телерадіоорганізацій і провайдерів програмної послуги, з них – 7 планових та 1– позапланова.

Від початку року проведено 4 наради з керівниками усіх ліцензіатів, в тому числі – окрема нарада з директорами телерадіокомпаній стосовно порядку мовлення під час виборчих кампаній 2019 року та дотримання мовних квот і квот європейського продукту в ефірі. Саме цим актуальним питанням були присвячені і виступи представника Національної ради в електронних і друкованих засобах масової інформації (12). Консультував ТРО при підготовці ліцензійних документів, повідомляв про оголошені конкурси на мовлення, про окремі рішення Національної ради.

Важливою складовою представника є робота зі зверненнями громадян. У звітному році їх було 46 і вони здебільшого стосувалися питання функціонування цифрового телебачення, а також кодування сигналів супутникового телебачення..

Представник наглядового органу взяв участь у 26 офіційних зустрічах та нарадах з керівництвом різних гілок місцевої влади. Йшлося насамперед про реалізацію проекту «Мовлення громад», про поширення сигналів телерадіомовлення на південну частину регіону. Добрі стосунки в цьому плані тривають з керівництвом місцевих філій КРРТ і УДЦР.

Діяльність представника Національної ради в наступному періоді спрямовуватиметься на виконання першочергових завдань із розбудови телерадіоінформаційної галузі та подальшого здійснення наглядових і регуляторних повноважень, покладених на нього державою.

 

Представник Національної ради

  у Тернопільській області                                                                                М.Зубик
Анонси подій

Інформаційні послуги

 

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/informbody/peresel.jpg

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/agolova/dpoato_2.jpg

  

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/agolova/dopomog.jpg

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/agolova/dv-001_1.png

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/posilbody/invest1.gif

 

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/agolova/dfrr.jpg

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/agolova/ratings_rajony-misto-3.png

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/agolova/igo.jpg

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/agolova/pidrbizn052015.jpg

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/informbody/17082016.jpg

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/agolova/zenergo.jpg

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/informbody/kupuy_ternopilske.jpg

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/agolova/la_strada_d.jpg

Актуальна тема

Присвоєння почесного звання України "Мати- героїня"