Тернопільська обласна державна адміністрація
46021, м.Тернопіль, вул.М.Грушевського, 8
 
укр рус eng
Пошук
Розширений пошук

Корисні посилання

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/posilbody/prezident.gif

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/agolova/uk.gif

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/agolova/vu1.jpg

 

Опитування

 
На головну

Звіт представника Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення в Тернопільській області Зубика Михайла Васильовича за 2018 рік


 1. Вступ

Звіт охоплює діяльність представника Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення в Тернопільській області за період з 1 січня по 31 грудня 2018 року.

У своїй роботі представник керується Конституцією України, законами України «Про телебачення і радіомовлення», «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення», «Про інформацію», «Про телекомунікації», «Про радіочастотний ресурс України», «Про авторське право та суміжні права», «Про рекламу», «Планом розвитку національного телерадіоінформаційного простору України», Доктриною інформаційної безпеки України, іншими законами України та нормативними документами, які регламентують питання функціонування телерадіопростору в Україні, Регламентом Національної ради України з питань телебачення та радіомовлення, Положенням про представника Національної ради України з питань телебачення та радіомовлення, рішеннями регуляторного органу.

Звітний період у телерадіопросторі області був наповнений багатьма знаковими подіями. Розширилася територія охоплення ефірними сигналами суспільного радіомовлення – з початку року задіяно передавачі в частотному ФМ-діапазоні у 3 населених пунктах області. Розпочав трансляцію програм ще один кабельний мовник. Моніторинг дотримання ліцензіатами регіону мовних квот засвідчив неухильне виконання як теле- так і радіоорганізаціями вимог чинного законодавства.

Слід зазначити, що стабілізувався процес припинення діяльності редакцій районного проводового радіомовлення. Власники (районні ради) тих, що залишилися, очевидно усвідомили, що створити ефірне місцеве радіомовлення на базі вже існуючої редакції набагато легше, ніж починати все з нуля. Крім того, позитивним фактором стало отримання першої в області ліцензії на малопотужне ФМ-мовлення Редакцією Кременецького районного радіомовлення.

Однак, безперечно, найважливішою подією звітного періоду стало відключення сигналів аналогового телебачення та перехід на виключно цифровий стандарт телемовлення. Це потребувало значних зусиль та організаційних заходів. Можна стверджувати, що вони дали позитивний результат.

Пріоритетними напрямками роботи представника Національної ради у 2018 році були:

- нагляд за дотриманням телерадіомовниками вимог законодавства щодо обсягів контенту державною мовою;

- інформаційно-консультаційний супровід відключення сигналів аналогового телебачення;

- захист телерадіоінформаційного простору в порядку нагляду за трансляцією неадаптованих програм у кабельних мережах області;

- співпраця з органами місцевої влади та редакціями проводового радіомовлення щодо впровадження проекту «Мовлення громад».

2. Стан телерадіоінформаційного простору Тернопільської області

2.1 Перехід з аналогового на цифрове телебачення

Подією року в медіасфері області, як і всієї України, стало відключення з 1 вересня сигналів аналогового телебачення.

Покриття території області сигналами цифрового телебачення становить у середньому 60%. Охоплення населення «цифрою» – близько 70%. «Білою плямою», як була за аналогового телебачення, так залишається і за цифрового південна частина Тернопільської області (Борщівський, Заліщицький, Монастириський райони, частини Гусятинського, Бучацького, Чортківського районів). Крім того, специфічний рельєф території області (горбогір’я, густа мережа ярів, балок і річкових долин) створює значні перешкоди для поширення телекомунікаційних сигналів також на заході і півночі Тернопільщини. Тож відключення аналогового телебачення передбачало додаткові проблеми з прийомом телепрограм.

Представник Національної ради заздалегідь здійснив належну інформаційно-роз’яснювальну роботу. Так, було розміщено низку сюжетів в ефірі місцевих телекомпаній і радіостанцій, публікацій у обласних та районних газетах, у соціальних мережах.

У відповідь на лист голови Національної ради Артеменка Ю.А. на адресу голови Тернопільської ОДА відбулася розширена нарада у першого заступника голови обласної держадміністрації Крисака І.Б. щодо актуальних питань, пов’язаних із відключенням аналогового мовлення. Відтак з ініціативи та наполягання представника наглядового органу в управлінні регіонального розвитку, інфраструктури та дорожнього господарства Тернопільської ОДА було відкрито телефон «гарячої лінії». Представникові Національної ради довелося здійснити додаткову, спеціальну інформаційну кампанію, щоб даний номер телефону став відомий якомога більшій кількості населення області. З цією метою взяв участь у прямому ефірі на радіо і телебаченні (філія НСТУ), дав інтерв’ю для місцевих друкованих видань, а також звернувся до електронних ЗМІ (в тому числі, до редакцій районного радіомовлення) з проханням розмістити в ефірі короткий текст в якості соціальної реклами з номером «гарячої лінії». Всі ТРО позитивно відгукнулися на дане звернення.

Операторам на телефоні «гарячої лінії» надано максимально вичерпну інформацію з питань впровадження цифрового телебачення і відключення аналогового ТБ.

Упродовж вересня-грудня на телефон «гарячої лінії» надійшло 93 звернення від громадян. 10 із них (11%) стосувалися можливості безкоштовного отримання телетюнерів, 6 (6%) – сервісного обслуговування сет-топ-боксів, були питання щодо відсутності покриття тієї чи іншої території цифровим сигналом, загальні питання підключення цифрового ТБ; і аж 65 питань (70%) стосувалися суттєвого погіршення прийому телепрограм у цифровому форматі після 1 вересня 2018 року. Останнє питання представник порушив 24.10.2018 на експертному семінарі представників Національної ради в Києві і отримав конкретну рекомендацію. Отже, на аналогічні звернення та скарги представник радив телеглядачам письмово звертатися в Національну раду з метою подальшої передачі скарг оператору цифрового телебачення – компанії «Зеонбуд». Характерно, що після цього кількість звернень на телефон «гарячої лінії» ОДА і до представника Національної ради суттєво знизилася (усього 6). Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 667 від 20.08.2018 право розповсюджувати програми в аналоговому форматі до 1 травня 2019 року (що визначено кінцевою датою використання технології аналогового телевізійного мовлення) залишилося за ПАТ «НСТУ» і телерадіоорганізаціями місцевого мовлення, які не мають ліцензій на цифрове мовлення. Однак суспільний мовник відмовився транслювати програми UA ПеРШОГО з фінансових міркувань. Таким чином, у регіоні залишилися в аналоговій трансляції програми філії НСТУ, а також ТОВ «TV-4», м. Тернопіль, у м. Шумську (на даний час ТРО здійснює цифрове телемовлення у 5 населених пунктах області, однак у м. Шумську ліцензією передбачено тільки аналогове мовлення) та ПрАТ «Телерадіокомпанія «Люкс», м. Львів, ліцензією якого передбачено аналогове мовлення на 40 ТВК у м. Тернополі

Стан розповсюдження на території області сигналів цифрового ефірного телемовлення стандарту DVB-T2 залишається під неослабним контролем представника Національної ради.

2.2. Розвиток каналів та мереж мовлення

Щоб об’єктивно оцінити сучасний стан телерадіоінформаційного простору області, варто відслідкувати його в динаміці. Структура за останніх 10 років зазнала відчутних змін. Йдеться насамперед про запровадження сучасніших технологій, зокрема, перехід на цифровий стандарт телебачення, заміна проводового радіомовлення ефірним у ФМ-діапазоні.

Програми

2009 р.

2017 р.

Кінець 2018 р.

ТБ ефірне

15 (аналогове)

32 (багатоканальне)

33

ТБ кабельне

1

1

2

РМ ефірне

17

18

17*

РМ проводове

19

11

6

*Редакція Кременецького районного радіомовлення отримала ліцензію

на ефірне мовлення в ФМ-діапазоні, однак діяльність ще не почала.

Мережа проводового радіомовлення скорочується (у порівнянні з минулим роком число радіоточок зменшилося ще на 7543 (32%) і становить нині 15593 одиниці. Повноцінно замінити дротове радіо в плані охоплення аудиторії, на жаль, поки що не вдається. Однак мережа Першої програми суспільного радіомовника в області в основному розгорнута. Так, завдяки ініційованому Національною радою Проекту розбудови єдиної національної ФМ-мережі Українського радіо, з початку 2018 року до вже діючих передавачів у Тернополі (частота 87,7 МГц), Бережанах (103,2 МГц) і Кременці (107,9 МГц) долучилися в Бучачі (с. Підзамочок,102,7МГц,),Чорткові (с. Горішня Вигнанка, 101,9 МГц), Шумську (101,6 МГц та 91,4 МГц – «Радіо «Культура»).

Однак тут слід вернути увагу і на певну проблему. Чимало звернень громадян до представника Національної ради упродовж звітного періоду стосувалися проблем із прийомом програм першого каналу Українського радіо в обласному центрі і навколишніх районах. Суспільний мовник володіє в Тернополі частотою 87,7 МГц, потужність передавача 0,25 кВт. Ще у 2016 році на офіційний запит депутатів Лановецької районної ради щодо погіршення якості сигналу Першої програми Українського радіо відбулася нарада з виїздом у м. Ланівці за участі представників ДП УДЦР, КРРТ, обласної державної телерадіокомпанії (нині – філія ПАТ «НСТУ») та представника Національної ради. Було вирішено звернутися від імені тодішньої НТКУ до Національної ради з проханням ініціювати прорахунок в ДП УДЦР можливості збільшення потужності передавача в с. Лозова (м. Тернопіль) або прорахунок частоти для розміщення передавача в м. Ланівці. Проте державний, а тепер уже суспільний мовник даного питання не вирішив. При цьому потужність передавачів, за допомогою яких ретранслюють свої програми з обласного центру комерційні радіостанції – від 0,5 до 1 кВт. Також на прохання ліцензіата (ТОВ «ТРК «Львівська хвиля», м. Львів) Національна рада звернулася до ДП «УДЦР» щодо визначення можливості зміни потужності передавача у м. Чорткові (частота 105,9 МГц) з 0,25 кВт до 1 кВт, що демонструє реальне зацікавлення компанії у розширенні своєї слухацької аудиторії.

Представник Національної ради упродовж більш як десятиліття наполегливо і цілеспрямовано відстоював на всіх рівнях влади необхідність не лише збереження, але й розвитку місцевого радіомовлення. Тому перспектива розбудови малопотужного ФМ-радіо для територіальних громад, яка відкрилася з інціативи наглядового органу на початку 2016 року, була ним активно підтримана.

Представник оперативно надсилав у редакції інформаційні повідомлення та додаткові матеріали про проект. Наступним етапом стала поява розробленої наглядовим органом Покрокової інструкції з організації місцевого радіомовлення, мовлення територіальних громад. Цей документ був наданий відповідному галузевому управлінню Тернопільської ОДА, а звідти розісланий у всі районні державні адміністрації та районні ради. Численна кількість телефонних дзвінків від керівників місцевих органів влади до представника Національної ради свідчила про чималу зацікавленість у впровадженні малопотужного ефірного радіомовлення. Але процес утворення об’єднаних територіальних громад і невизначеність подальшої долі районних рад внесли певні корективи, а точніше сказати – загальмували практичну реалізацію проекту «Радіо громад». І все ж на перший план тут вийшов людський фактор – перспективність мислення того чи іншого керівника місцевого органу влади, а також зацікавленість і наполегливість керівника редакції. Так, неодноразово ініціювали зустріч з представником Національної ради голови РДА та районних рад із Кременця, Бучача, Гусятина. Відповідно і заяви з цих районів на прорахунок частот були подані найпершими. Проявляють зацікавленість у проекті «Мовлення громад» у Заліщицькому, Борщівському, Лановецькому районах, в Шумській ОТГ. Є сподівання, що вихід в ефір Редакції Кременецького районного радіомовлення на частоті 100,5 МГц (а це заплановано на квітень 2019 р.) стане потужним імпульсом для інших радіоорганізацій області.

Редакції Бучацького районного радіомовлення було відмовлено у прорахунку ФМ-частоти «через невиконання умов ЕМС з діючими або запланованими РЕЗ мовлення». Після відключення аналогового телебачення дана редакція повторно звернулася в Національну раду з проханням ініціювати прорахунок частоти, і наглядовим органом уже прийнято відповідне рішення. Також, за наявною у представника інформацією, уже отримано висновок від УДЦР щодо прорахунку частоти на малопотужне мовлення в Тернополі за заявою ПП ТРО «Українська хвиля», м. Тернопіль. Дана організація заявила про бажання і фінансову спроможність реалізувати проект малопотужного ФМ-мовлення (мовлення громад) в більшості районів Тернопільської області. Дана ідея була делегована радіокомпанією представникові Національної ради і озвучена ним на експертному семінарі в м. Києві. Отримано підтримку від керівництва наглядового органу. ТРО очікує результатів конкурсу на частоту в м. Тернополі і в разі перемоги буде готувати відповідний пакет документів на прорахунок частот.

Таким чином, на даний час одна місцева ТРО отримала ліцензію і чотири подали заяви на прорахунок ФМ-частот для організації малопотужного ефірного радіомовлення в регіоні.

Три місцеві телеканали скористалися квотою в МХ-5: Тернопільська ОДТРК (нині філія ПАТ «НСТУ») отримала ліцензію на цифрове мовлення 07.09.2011 р.,

ТОВ «TV-4», м. Тернопіль, – 08.10. 2012 р.; кабельний мовник ПП ТРК «Смайл», м. Тернопіль – 16.02.2018 р. Четверте місце у квоті місцевих телемовників займає канал ТОВ «ТРК «112-ТВ» (логотип «112-Україна»; отримав ліцензію Національної ради як ТОВ «ТВ Вибір»).

10 листопада 2018 року розпочало мовлення в кабельних мережах м. Тернополя, смт Велика Березовиця, м. Чорткова, м. Кременця та м. Теребовлі Приватне підприємство «Телерадіоорганізація «ТЕРНОПІЛЬ-МЕДІА». Водночас дана ТРО заявляє про намір отримати ліцензію на мовлення в цифровому форматі в локальному мультиплексі. Планує звертатися в Національну раду і ТОВ «TV-4» з проханням ініціювати прорахунок цифрових частот для місцевого мовлення у м. Шумську, де ліцензією передбачено тільки аналогове мовлення.

Залишається актуальним питання поширення телерадіомовлення на південну частину Тернопільської області: території Борщівського, Заліщицького, частини Чортківського, Гусятинського, Монастириського районів. Міська рада Борщова виділила земельну ділянку площею 0,6 га під опору. Була прорахована частота для аналогового телемовлення із використанням передавача потужністю 0,25 кВт. Питання тимчасово пригальмувалося у зв’язку з вимкненням аналогового ТБ і необхідністю вивчення ситуації з впровадженням тут цифрового мовлення. Досі цим питанням переймалася за підтримки місцевих органів влади Тернопільська філія КРРТ. Однак недавно, за інформацією керівництва тієї ж таки філії, питання спорудження вежі перейшло у відання ТОВ «Зеонбуд». Рішенням Національної ради від 13.12.2018 № 2209 для даного оператора замовлено в ДП «УДЦР» розроблення висновків щодо можливості та умов користування радіочастотним ресурсом України для потреб цифрового наземного телевізійного мовлення стандарту DVB-T2, зокрема, в м. Борщів та м. Монастириська (на потужність передавачів 0,05 кВт).

Станом на 31 грудня 2018 року у Тернопільській області відповідно до виданих Національною радою 70 ліцензій мають право вести діяльність 66 суб’єктів інформаційної діяльності. Серед них ліцензіями володіють:

• на ефірне аналогове телемовлення – 3 організації, з них – 2 регіональні (1 – в межах області – ТОВ «TV-4»);

• на мовлення в багатоканальних телемережах МХ-1, МХ-2, МХ-3 – 27 ТРО;

• на мовлення в багатоканальній телемережі МХ-5 – 5 організацій;

• на кабельне мовлення – 2 місцеві організації;

• на ефірне радіомовлення – 16 організацій (з них – 3 місцеві);

• на ефірне, проводове радіомовлення – 1 організація;

• на проводове радіомовлення – 5 місцевих організацій;

• провайдерів програмної послуги – 5 (в т.ч. 1 з використанням технології IPTV – ПП «Колумбус»);

• провайдерів програмної послуги з використанням суто технології IPTV – 2.

30 жовтня 2018 року закінчився строк дії ліцензії редакції проводового мовлення «Борщівський голос» – єдиної радіоорганізації міськрайонного рівня в Тернопільській області, засновником якої була не районна рада, а громадська організація (районна організація Товариства «Просвіта»). Керівництво ТРО вирішило не продовжувати строк дії ліцензії через матеріально-фінансові проблеми.

Рішенням Національної ради № 2339 від 20.12.2018 анульовано ліцензію на мовлення Редакції Зборівського районного комунального радіомовлення, м. Зборів – за клопотанням організації.

Після трирічної перерви 1 грудня 2018 року відновила мовлення в проводовій мережі м. Тернополя ПП ТРК «Західна столиця», м. Львів.

Суто технічний аспект стану телерадіоінформаційного простору Тернопільської області на даний час демонструє наступна статистична викладка.

 

Види ТРО

Кількість частотних присвоєнь

Потужність передавачів (кВт)

Задіяні

Прораховані/

В резерві

Всього

Передбачена

Задіяна

Телебачення ефірне

29

0/59

88

57,93

4,11

Радіомовлення

(в діапазоні УКХ)

1

2/15

18

4,63

1

Радіомовлення

(в діапазоні ФМ)

24

15/0

39

12,21

10,46Варто зазначити, що в області діють електронні засоби інформації, які наразі не підпадають під категорію ліцензіатів Національної ради. Так, 8 років веде діяльність в Тернополі одна з перших в Україні такого роду організація Вуличне радіо (розміщує аудіо-інформацію на найбільших зупинках громадського транспорту). Всього рік діє організація «МедіаТОР», яка позиціонує себе як перше інтернет-телебачення Тернопільщини – «своєрідний інтернет-ресурс в інформаційному полі області, спрямований на висвітлення соціальних питань». У 2018 році вийшло з першими передачами «Вуаля. Дитяче інтернет-телебачення». Характерно, що обидва інтернет-ресурси створили тележурналісти, які отримали належний професійний досвід на обласному державному телебаченні.

2.3. Захист телерадіоінформаційного простору

В умовах гібридної війни Російської Федерації проти України особливого значення набуває ефективне протистояння засобам інформаційної окупації противника. Представник Національної ради спільно з секретаріатом представника цілеспрямовано здійснювали нагляд за дотриманням ліцензіатами частини 2 статті 6 Закону України «Про телебачення і радіомовлення», рішень Національної ради щодо визнання змісту окремих іноземних програм таким, що не відповідає вимогам Європейської конвенції про транскордонне телебачення та чинного законодавства України.

Особливу увагу у звітному періоді приділяли дотриманню телерадіоорганізаціями вимог законодавства щодо недопущення популяризації або пропаганди органів держави-агресора та їхніх окремих дій, що виправдовують чи визнають правомірною окупацію території України, трансляції передач або фільмів за участі осіб, які створюють загрозу національній безпеці нашої держави. На цих аспектах діяльності ТРО наголошувалося на кожній нараді з керівниками ліцензіатів. Представник Національної ради регулярно інформував ліцензіатів регіону щодо поповнення Міністерством культури України Переліку осіб, дії яких створюють загрозу національній безпеці України. Порушень норм закону у програмному наповненні жодної організації не виявлено.

Електронним ЗМІ належить важлива роль в утвердженні та розвитку засад державності, пропагуванні в суспільстві цінностей свободи, демократії, патріотизму, національної єдності, а також захисту України від зовнішніх і внутрішніх загроз. Телерадіокомпанії регіону активно висвітлюють боротьбу нашого народу проти російського агресора на Сході України. Зокрема, телекомпанія «TV-4» (м. Тернопіль, логотип «4tv») в інформаційній передачі «Провінційні вісті» щотижня розміщувала 5-7 сюжетів, що стосувались участі наших земляків в АТО та ООС, а також волонтерської діяльності. У програмі новин регулярно подавали матеріали земляка-журналіста Михайла Ухмана, який служить на передовій. Учасники бойових дій на Сході України і волонтери також виступали у проекті «Хто, як не ми?», програмах «Межа правди», «Акценти», «Погляд зблизька».

Телеканал «Смайл» (м. Тернопіль, логотип ІНТБ) упродовж року розмістив 47 сюжетів на теми ООС (АТО): про участь наших земляків в Операції об’єднаних сил, допомогу військовим від небайдужих жителів області та волонтерських організацій, порушував питання соціального та матеріального забезпечення учасників бойових дій та їх родин.

Радіостанція ПП ТРО «УХ – радіо» (м. Тернопіль, позивні «УХ-радіо») провела у прямому ефірі 12 годинних інтерв’ю, в яких спікери розповідали про воїнів-земляків, про волонтерську діяльність.

Редакції районного проводового радіомовлення також активно долучалися до висвітлення подій в зоні ООС, теми зміцнення обороноздатності країни, соціального забезпечення учасників бойових дій. Так, Редакція Лановецького районного комунального радіомовлення (м. Ланівці) неодноразово порушувала в своїх передачах тему виділення земельних ділянок учасникам АТО, а також питання призову до війська, контрактної служби. Редакція Гусятинського районного радіомовлення (смт Гусятин) упродовж року зосереджувала увагу слухачів насамперед на волонтерській діяльності. Позитивний резонанс викликав репортаж про вручення медалей Добровольчого батальйону спецпризначення «Свята Марія» волонтерам району, а також численні сюжети (майже в кожному випуску новин) про передачу гуманітарної допомоги військовослужбовцям ЗСУ волонтерами Гусятинського району, а також книг дітям з Луганщини.

За результатами моніторингів діяльності провайдерів програмної послуги встановлено, що всі ліцензіати , які ведуть діяльність на території Тернопільської області впродовж звітного періоду неухильно дотримувалися Переліку іноземних програм, зміст яких відповідає вимогам Європейської конвенції про транскордонне телебачення і законодавства України. Не зафіксовано жодного випадку ретрансляції програм, зміст яких не відповідає вимогам чинного законодавства України та розповсюдження яких на території нашої держави обмежено. Представник Національної ради оперативно інформував провайдерів про рішення наглядового органу щодо внесення змін до переліку адаптованих програм, зокрема – щодо тимчасового (терміном на шість місяців) припинення ретрансляції іноземного телеканалу «RTVI» на території України (Рішення Національної ради №1378 від 06.09.2018).

Продовжено конструктивну співпрацю з Головним управлінням Національної поліції в Тернопільській області та Управлінням Служби безпеки України в Тернопільській області щодо недопущення ретрансляції в місцях масового відпочинку та скупчення людей програм російських телеканалів, розповсюдження яких обмежено на території України.

У районні відділи Національної поліції оперативно розсилається оновлений перелік іноземних телепрограм, стосовно яких встановлено обмеження щодо розповсюдження на території України, а також бланк офіційного застереження для керівника того чи іншого закладу у випадку виявлення ретрансляції таких телепрограм.

У 2018 році здійснено 238 перевірок на території готелів, баз відпочинку, лікувальних, розважальних та інших громадських закладів Тернопільської області. У результаті нагляду ретрансляції неадаптованих іноземних програм не виявлено.

3. Моніторинг телерадіопрограм

Моніторинги програмного наповнення місцевих та регіональних телерадіоорганізацій і діяльності провайдерів програмної послуги упродовж звітного періоду здійснювалися у відповідності до Плану основних заходів Національної ради України на І та ІІ півріччя, а також до планових перевірок та на виконання окремих доручень керівництва наглядового органу.

За числом найвагоміша частка моніторингів припадає на здійснення нагляду за дотриманням телерадіоорганізаціями порядку мовлення у дні пам’яті (77). Утім найбільш «енергозатратними», які потребували найбільше часу для опрацювання і аналізу, стали моніторинги (74 добових) щодо дотримання норм української мови в теле- і радіоефірі. Послідовним і системним упродовж 2018 року був моніторинг діяльності провайдерів програмної послуги на предмет недопущення розміщення в пакетах обмежених для ретрансляції іноземних програм (38), а також програмного наповнення ТРО щодо виконання умов ліцензії та ліцензійних вимог (23). Два комплексних моніторинги здійснено на планові виїзні перевірки.

На виконання доручення керівництва Національної ради здійснено 5 добових моніторингів загальнонаціональних та мережевих телерадіоорганізацій щодо дотримання мовних квот та законодавства щодо рекламної діяльності, а також 9 – щодо наявності/відсутності мовлення.

Загалом за звітний період здійснено 190 моніторингів.

3.1. Моніторинг на предмет використання державної мови в програмах місцевого та регіонального телебачення і радіомовлення

Результати здійснених упродовж року моніторингів щодо дотримання ліцензіатами передбачених вітчизняним законодавством обсягів теле- і радіоконтенту державною мовою підтвердили національноорієнтовану редакційну політику місцевих мовників, їх адекватне реагування на актуальні запити громади краю.

Всього здійснено 8 тижневих моніторингів телекомпаній, 6 із них припадають на перехідний період; 18 моніторингів радіоорганізацій (4 – у період запровадження максимальних із передбачених законом квот, з 08.11.2018).

Аналіз результатів засвідчує значне перевищення місцевими ліцензіатами законодавчо регламентованих мовних норм, зрештою, така ситуація є природною для електронних ЗМІ області, де українською розмовляють більш як 98 відсотків населення.

Після закінчення перехідного періоду несуттєво знизила загальний тижневий обсяг передач державною мовою телекомпанія ТОВ «TV-4». У той же час ПП «ТРК «Смайл» почала розміщувати цілковито україномовний контент і перейшла на ведення передач виключно державною мовою. На другому етапі моніторинг програмного наповнення Тернопільської філії ПАТ «НСТУ», м. Київ, не здійснювався.

Частка української мови в ефірі телекомпаній Тернопільської області

 

 

Назва ТРО

Перехідний період

З 13.10.2018 р

загальний тижневий обсяг передач державною мовою (%)

частка передач новин державною мовою (%)

загальний тижневий обсяг передач державною мовою (%)

частка передач новин державною мовою (%)

між 07:00 та 22:00

між 07:00 та 18:00

між 18:00 та 22:00

між 07:00 та 18:00

між 18:00 та 22:00

між 07:00 та 22:00

між 07:00 та 18:00

між 18:00 та 22:00

між 07:00 та 18:00

між 18:00 та 22:00

Філія ПАТ "НСТУ", м. Київ

98,57

98,0

100

100

100

-

-

-

-

-

ТОВ "TV-4", м. Тернопіль

98,4

98,1

98,96

100

100

92,77

95,06

86,49

100

100

ПП "ТРК "Смайл",

м. Тернопіль

98,15

98,12

98,23

99,46

100

100

100

100

100

100Радіостанції Тернопільщини за підсумками другого етапу дотримання квот, який охоплює більшу частину звітного періоду, посідають друге місце серед усіх регіонів України щодо обсягу пісенного матеріалу українською мовою. А за обсягом ведення передач – восьме. І це при тому, що три з чотирьох мовників дотримуються 100-відсоткового показника державної мови в своєму ефірі. Знижує сумарний показник ТОВ «Радіо ТОН», м. Тернопіль (позивні «Радіо РОКС – Україна»), щоправда, місцевого матеріалу в програмному наповненні даної ТРО, як і передбачено умовами ліцензії, 1 година 46 хвилин на добу, решта – передачі радіостанції Radio ROKS.

Частка української мови в ефірі радіостанцій Тернопільської області

 

Назва ТРО

З 08.11.2017

З 08.11.2018

Частка пісень українською мовою (%)

Ведення передач українською

мовою (%)

Частка пісень українською мовою(%)

Ведення передач українською

мовою (%)

За добу

У проміжку 07:00-14:00

У проміжку 15:00-22:00

За добу

У проміжку 07:00-14:00

У проміжку 15:00-22:00

Філія ПАТ НСТУ м. Київ «Тернопільська регіональна дирекція»

100

100

100

100

100

100

100

100

ПП ТРО «Українська хвиля» («УХ-радіо»), м. Тернопіль

100

100

100

100

100

100

100

100

ПП ТРО «УХ-радіо» («УХ-радіо»), м. Тернопіль

100

100

100

100

100

100

100

100

ТОВ «Радіо ТОН» («Радіо РОКС – Україна»), м. Тернопіль

36,60

34,3

34,6

80,1

 

36,0

 

 

34,8

 

35,5

 

79,02Представник Національної ради після кожного етапу нагляду за дотриманням ліцензіатами вимог законів України «Про внесення змін до деяких законів України щодо частки музичних творів державною мовою у програмах телерадіоорганізацій», «Про внесення змін до деяких законів України щодо мови аудіовізуальних (електронних) засобів масової інформації», а також частин 2, 5 статті 9 та статті 10 профільного Закону України «Про телебачення і радіомовлення», а також після представлення керівництвом Національної ради підсумкових результатів моніторингів на прес-конференціях, оприлюднював показники діяльності місцевих телерадіоорганізацій в даному аспекті. Зокрема, це одна публікація в газеті, участь у двох радіопередачах та виступ на розширеному засіданні обласної організації Товариства «Просвіта».

3.2. Моніторинг щодо частки національного продукту

Зміцнення та захист національного телерадіоінформаційного простору як важливої складової національної безпеки держави загалом є постійним пріоритетом роботи представника Національної ради в процесі нагляду за програмним наповненням телерадіоефіру в регіоні. Тому систематично здійснюється моніторинг програм і передач щодо частки національного аудіовізуального продукту в програмах регіональних та місцевих телерадіоорганізацій. Результати залишаються стабільно позитивними упродовж декількох останніх років і вказують на те, що творчі колективи не лише проявляють високу громадянську свідомість, але і все більше орієнтуються на виробництво власного продукту (не в останню чергу через фінансовий стан).

Моніторинг ефіру місцевих та регіональних (в межах області) ТРО дав такі результати: вітчизняний (у тому числі і власний) телеконтент в ефірі суспільного мовника – філії ПАТ «НСТУ» «Тернопільська регіональна дирекція» фактично становить 100% (за ліцензією – 100%), ТОВ «TV-4» – 60%. (58%), ПП «ТРК «Смайл» – 97,9% (97,9%).

Місцеві радіоорганізації подають своїм слухачам аудіоконтент виключно національного виробництва, причому пісенний продукт, як уже було вказано раніше, у всіх (за винятком ТОВ «Радіо ТОН») цілковито україномовний.

Ліцензійними умовами телекомпанії ТОВ «TV-4», передбачено мінімальний обсяг фільмопоказу 6 годин на добу. Організація дотримується квоти демонстрування національних фільмів відповідно до статті 15-2 Закону України «Про кінематографію» (до 1 січня 2022 року – щонайменше 15 відсотків загального щомісячного часу демонстрації фільмів). Вітчизняні теле- і кінофільми в ефірі телеканалу становлять майже 22,7% від загального щомісячного обсягу фільмопоказу.

3.3. Моніторинг дотримання законодавства про рекламу та щодо захисту суспільної моралі, в тому числі, програм для дітей

Представник Національної ради в порядку виконання наглядових функцій систематично здійснює моніторинги на предмет дотримання телерадіоорганізаціями Закону України «Про рекламу». Впродовж звітного періоду в ефірі місцевих та регіональних (у межах області) ТРО фактів порушення вимог рекламного законодавства не встановлено. Жоден з ліцензіатів не перевищив квоти реклами на годину мовлення та упродовж астрономічної доби.

Разом із тим на виконання наказу голови Національної ради № 5а/123 від 04.04.2018 здійснено моніторинг мовлення до планової виїзної перевірки ПРИВАТНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «ТЕЛЕРАДІОКОМПАНІЯ ЛЮКС», м. Львів, ліцензія НР № 00582-м від 13.12.2011. За його результатами встановлено порушення п. е ч. 1 ст. 59 Закону України «Про телебачення і радіомовлення», а також Закону України «Про рекламу» в частині спонсорства та реклами лікарських засобів. Рішенням Національної ради № 775 від 11.07.2018 за вказані порушення ПрАТ «ТРК ЛЮКС», м. Львів, оголошено попередження та зобов’язано організацію протягом місяця привести свою діяльність у відповідність до вимог чинного законодавства. На виконання даного рішення 29.08.2018 у м. Тернополі здійснено повторний моніторинг ліцензіата. Виявлено аналогічні порушення рекламного законодавства в частині спонсорства. Рішенням Національної ради № 1814 від 11.10.2018 за результатами повторного моніторингу телекомпанії призначено позапланову перевірку. Відповідно до рішення наглядового органу № 2289 від 20.12.2018 розгляд питання «Про результати позапланової виїзної перевірки ПрАТ «ТРК ЛЮКС», м. Львів, перенесено на наступні засідання Національної ради для з’ясування обставин справи.

Місцеві та регіональні (в межах області) ТРО і ППП належним чином дотримуються вимог законодавства про захист суспільної моралі та відповідних рішень Національної ради. У цьому аспекті їх діяльності жодних порушень у 2018 році не було зафіксовано.

Належну увагу представник Національної ради спільно з секретаріатом представника упродовж звітного періоду приділяв нагляду за дотриманням ліцензіатами Правил ведення мовлення на теле- і радіоканалах у дні трауру (скорботи, жалоби) та дні пам’яті. З цією метою на виконання відповідних Указів Президента України та постанов Верховної Ради України здійснено 10 наскрізних (усіх місцевих мовників) вибіркових моніторингів ТРО.

У результаті даних моніторингів порушень «Правил ведення мовлення…», затверджених Національною радою, та норм Закону України «Про захист суспільної моралі» не встановлено. Усі ліцензіати вносили відповідні зміни до сіток мовлення, розміщували спеціальні повідомлення в інформаційних програмах, транслювали міжпрограмні матеріали відповідного змісту й тональності. У визначений час всі телерадіоорганізації дотрималися хвилини мовчання.

Упродовж року здійснено моніторинги мовлення регіональних та місцевих телерадіоорганізацій щодо дотримання ними Системи візуальних позначок з індексом кіновідеопродукції залежно від аудиторії, на яку вона розрахована. З особливою увагою нагляд здійснювався за програмним наповненням телекомпанії «ТV-4», а з листопада звітного року і ПП «ТРО «ТЕРНОПІЛЬ-МЕДІА», які використовують в своєму програмуванні фільмопоказ – відповідно 6 год/добу та та 1 год. 20 хв./добу . Візуальні позначки ліцензіати застосовують у повній відповідності з Системою візуальних позначок.

Усі ліцензіати забезпечують обсяг дитячих передач відповідно до ліцензійних зобов’язань. Крім того, варто зауважити, що під час нарад з керівниками телерадіоорганізацій та провайдерів програмної послуги представник Національної ради особливо наголошує на неприпустимості розміщення в програмах аудіовізуального контенту, що може завдати шкоди фізичному, психічному чи моральному розвитку дітей та підлітків, закликає неухильно дотримуватися вимог про недоторканність приватного життя неповнолітніх.

4. Аналіз стану дотримання телерадіоорганізаціями та провайдерами програмної послуги ліцензійних умов та умов ліцензії

Характерною особливістю звітного періоду стала майже цілковита відсутність порушень телерадіоорганізаціями і провайдерами програмної послуги норм чинного законодавства та умов ліцензій, що можна вважати результатом постійного вдосконалення регуляторної діяльності Національної ради, підвищення правової культури ліцензіатів та, значною мірою, належним контролем за їх діяльністю з боку регіонального представництва наглядового органу.

Після переоформлення телерадіоорганізаціями ліцензій за новою формою, зокрема, за бланком програмної концепції мовлення в новій редакції (з мінімальним обсягом структурних елементів 65%), порушень жанрово-структурних показників стало на порядок менше, а упродовж звітного періоду їх взагалі не зафіксовано. Телерадіоорганізації чітко дотримуються умов ліцензії в частині «загальний обсяг мовлення». Як уже було зазначено вище, не встановлено порушень щодо мінімальної частки аудіовізуального продукту, а також максимальних обсягів ретрансляції.

Серед тем, на яких варто акцентувати увагу, аналізуючи стан телерадіоінформаційного простору за звітний період, – утвердження і розвиток суспільного мовлення. Завдяки омолодженню творчого складу передачі телевізійного і радійного підрозділів Тернопільської філії ПАТ «НСТУ» додали в динамічності, оперативності, розширився тематичний спектр програм. Водночас, узагальнюючи звернення до представника Національної ради громадян, варто виділити такі зауваження радіослухачів. Суспільне радіомовлення стає виключно розмовним. Втрачається регіональна ідентичність і місцевий колорит – тернопільські програми важко відрізнити від київських. В ефірі майже перестали звучати передачі для дітей, загалом менше стало тем для молодіжної аудиторії. Також молоді журналісти повинні більше уваги приділяти культурі мовлення.

5. Підсумки ліцензування за звітний період

У процесі ліцензування впродовж 2018 року були задіяні 10 місцевих організацій: 1 – аналогового ефірного телемовлення, 1 – кабельного телемовлення, 3 – ефірного радіомовлення, 5 – проводового радіомовлення, а також 2 організації, які ведуть діяльність у регіоні, але юридична адреса яких зареєстрована поза межами області. Зокрема:

 • ТОВ “ТV-4”, м. Тернопіль (аналогове ефірне телебачення у містах Тернопіль, Бережани, Бучач, Кременець, Шумськ, логотип «4tv»):

– втрата чинності ліцензії НР № 00856-м від 24.05.2016 у зв’язку з введеням в дію Плану використання радіочастотного ресурсу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.06.2006 № 815 (зі змінами), щодо завершення термінів використання радіотехнології аналогового телевізійного мовлення (рішення  Національної ради № 1306 від 29.08.2018);

 • ПП ТРК «Смайл», м. Тернопіль (логотип «ін тб (комбіноване)»):

– видача ліцензії на мовлення на вільних місцевих (регіональних) каналах мовлення багатоканальної телемережі МХ-5 стандарту DVB-T2 (MPEG 4) у м.м. Бучачі, Кременці, Тернополі, Чорткові Тернопільської обл. (4 канали), обсяг мовлення – 24 години на добу (рiшення Національної ради №№ 98 – 101 вiд 25.01.2018);

 • ПП ТРО «Українська хвиля», м. Тернопіль (ефірне радіомовлення, частота 101,1 МГц у м. Тернополі, позивні: «Ух-радіо»):

– переоформлення додатків 2, 4 та 5 до ліцензії на мовлення НР № 01045-м від 19.12.2017 у зв’язку зі зміною адреси студії, складу редакційної ради, програмної концепції мовлення (рішення Національної ради № 1878 від 18.10.2018);

 • ПП ТРО «УХ-радіо», м. Тернопіль (ефірне радіомовлення, частота 101,1 МГц у м. Тернополі, позивні: «Ух-радіо»):

– переоформлення ліцензії на мовлення (НР № 0201-м від 06.05.2004) у зв’язку зі зміною адреси проживання директора ТРК, складу редакційної ради; а також продовження строку дії ліцензії та видача ліцензії на мовлення на новому бланку – НР № 01314-м від 06.05.2004 (рішення Національної ради № 618 від 26.04.2018);

 • Редакція Кременецького районного радіомовлення, м. Кременець Тернопільської обл. (ефірне радіомовлення, позивні «Говорить Кременець!»):

– видача ліцензії на мовлення з використанням частоти 100,5 МГц у м. Кременці Тернопільської обл. потужність передавача – 0,01 кВт, територія розповсюдження програм – м. Кременець, місце встановлення передавача – м. Кременець, вул. Шевченка, 56, обсяг мовлення – 24 години на добу (рішення Національної ради № 1548 від 20.09.2018);

 • Редакція Гусятинського районного радіомовлення, смт Гусятин Тернопільської обл. (проводове радіомовлення, позивні «Говорить Гусятин»):

– видача ліцензії на мовлення з використанням першого каналу проводового мовлення (УР–1) з територією розповсюдження програм – смт Гусятин та Гусятинський район (рішення Національної ради № 2090 від 29.11.2018). Видано ліцензію НР № 01449-м від 14.12.2018;

 • Редакція Лановецького районного комунального радіомовлення, м. Ланівці Тернопільської обл. (проводове радіомовлення, позивні: «Говорять Ланівці»):

– видача ліцензії на мовлення з використанням першого каналу проводового мовлення (УР–1) з територією розповсюдження програм – м. Ланівці та Лановецький район (рішення Національної ради № 1259 від 22.08.2018). Видано ліцензію HP № 01366 – м від 25.09.2018;

 • Редакція Монастириського районного радіомовлення, м. Монастириська Тернопільської обл. (проводове радіомовлення, позивні: «Говорять Монастириська»):

– видача ліцензії на мовлення з використанням першого каналу проводового мовлення (УР–1) з територією розповсюдження програм – м. Монастириська та Монастириський район (рішення Національної ради № 1191 від 26.07.2018). Видано ліцензію НР № 01351 від 22.08.2018;

 • ТОВ Тернопільська ТРК «ТАКТ», м. Тернопіль (проводове радіомовлення, ліцензія НР № 1812-м від 04.09.2013, позивні: «Ух-радіо»):

– переоформлення ліцензії на мовлення у зв’язку зі зміною місцезнаходження ТРО, власників, керівника та складу редакційної ради, обсягу та відрізків часу мовлення у м. Чорткові та Чортківському районі, оформленням програмної концепції мовлення на бланку, затвердженому рішенням Національної ради від 13.04.2017 № 562 (рішення Національної ради № 351 від15.03.2018);

 • Редакція Зборівського районного радіомовлення, м. Зборів Тернопільської обл. (проводове радіомовлення, ліцензія НР № 1818-м від 27.09.2013, позивні: «Говорить Зборів»):

– анулювання ліцензії на мовлення за клопотанням Редакції (рішення Національної ради № 2339 20.12.2018).

Крім того, переоформлено ліцензії ПАТ «НСТУ, зокрема, в частині діяльності її Тернопільської філії (рішення Національної ради: №№ 667, 668, 669 - від 17.05.2018, № 2120 від 29.11.2018, №№ 2222, 2223, 2224 від 13.12.2018).

ТОВ «Воля Кабель», м. Київ, переоформлено ліцензії у зв’язку зі зміною загальної концепції (принципи, підстави) добору програм для ретрансляції (пропозиції абонентам) у населених пунктах Теребовля, Кременець, Тернопіль та смт Велика Березовиця, Чортків (рішення Національної ради відповідно: № 217 від 15.02.2018, № 275 від 22.02.2018, № 278 від 22.02.2018, № 545

12.04.2018).

6. Стан дотримання ліцензіатами вимог законодавства щодо розкриття інформації про кінцевих бенефіціарних власників, про пов’язаних осіб та про структуру власності

На виконання Закону України «Про внесення змін до деяких Законів України щодо забезпечення прозорості власності засобів масової інформації та реалізації принципів державної політики у сфері телебачення і радіомовлення» ліцензіати Тернопільської області зобов’язані до 1 квітня кожного року подавати до Національної ради інформацію про структуру власності суб’єкта інформаційної діяльності. Представник Національної ради надає організаціям посильну консультаційну допомогу при підготовці звіту. Даному питанню була присвячена нарада з керівниками ТРО і ППП у березні 2018 року. Ще раз проаналізовано особливості підготовки та подання відповідних документів.

У результаті лише один ліцензіат не виконав норму закону – Редакція Зборівського районного комунального радіомовлення, м. Зборів (ліцензія НР № 1818-м від 27.09.2013). Рішенням Національної ради № 1035 від 12.07.2018 на організацію накладено штраф у розмірі 40 грн. 39 коп. Після звернення представника Національної ради до ліцензіата сума сплачена до Державного бюджету України, а інформація про структуру власності надіслана в наглядовий орган.

7. Підсумки

Насичений багатьма подіями в телерадіоінформаційній сфері області 2018 рік був для представництва Національної ради в регіоні загалом успішним і продуктивним. Організовано проведено підготовку до відключення аналогового телебачення. Завдяки підтримці представника в області отримано першу ліцензію на малопотужне ефірне радіомовлення. Насамперед тут слід відзначити велику організуючу і мобілізуючу роль апаратних нарад, участі в них (хоч і дистанційної) регіональних представників наглядового органу. У належному режимі консультування, планування роботи представництв працювало і профільне управління. Особливе значення для вдосконалення роботи представництва та більш ефективного впливу на розвиток телерадіоінформаційного простору регіону мають експертні наради-семінари з представниками, організовані за підтримки Офісу Ради Європи в Україні, і тематичні селекторні наради (чергова відбувся 23-24.10.2018 у м. Києві).

Ще один момент, який необхідно виділити у звітному періоді, – це висока відповідальність як керівництва переважної більшості телерадіоорганізацій та провайдерів програмної послуги, так і творчо-технічних колективів – щодо виконання вимог чинного законодавства, умов ліцензій та ліцензійних зобов’язань. Безперечно, не останню роль у цьому відіграла багаторічна прискіплива і об'єктивна увага представництва Національної ради до діяльності ТРО, так би мовити, "привчання" телерадіоорганізацій до законослухняності.

Упродовж звітного періоду за результатами виконаних доручень керівництва Національної ради, управління представників підготовлено 79 службових записок. Здійснено 2 планові виїзні перевірки суб’єктів інформаційної діяльності.

Від початку року проведено 5 нарад з керівниками усіх ліцензіатів, в тому числі – окрема нарада з директорами телерадіокомпаній стосовно відключення аналогового телебачення та нового етапу дотримання мовних квот в ефірі. Саме цим актуальним питанням були присвячені і численні виступи представника Національної ради в електронних (8) і друкованих (4) засобах масової інформації. Консультував ТРО при підготовці ліцензійних документів, повідомляв про оголошені конкурси на мовлення, про окремі рішення Національної ради.

Важливою складовою представника є робота зі зверненнями громадян. У звітному році їх було 23 і вони здебільшого стосувалися питання функціонування цифрового телебачення.

Представник наглядового органу взяв участь у 26 офіційних зустрічах та нарадах з керівництвом різних гілок місцевої влади. Йшлося насамперед про відключення аналогового мовлення та про реалізацію проекту «Мовлення громад». Ділові, конструктивні контакти у представника Національної ради склалися з головами обласної ради Віктором Овчаруком та обласної державної адміністрації Степаном Барною. Це молоді керівники нової генерації з сучасним, прогресивним мисленням, з якими легко вирішувати будь-які питання.

Добрі стосунки вже упродовж багатьох років тривають з керівництвом місцевих філій КРРТ і УДЦР. Загалом, суспільно-політична атмосфера в області сприятлива для творчої, конструктивної роботи; є перспектива для позитивного розвитку медіасфери.


Представник Національної ради
    у Тернопільській області                                                                                                                  М. Зубик
Анонси подій

Інформаційні послуги

 

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/informbody/peresel.jpg

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/agolova/dpoato_2.jpg

  

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/agolova/dopomog.jpg

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/agolova/dv-001_1.png

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/posilbody/invest1.gif

 

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/agolova/dfrr.jpg

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/agolova/ratings_rajony-misto-3.png

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/agolova/igo.jpg

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/agolova/pidrbizn052015.jpg

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/informbody/17082016.jpg

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/agolova/zenergo.jpg

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/informbody/kupuy_ternopilske.jpg

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/agolova/la_strada_d.jpg

Актуальна тема

Присвоєння почесного звання України "Мати- героїня"