Тернопільська обласна державна адміністрація
46021, м.Тернопіль, вул.М.Грушевського, 8
 
укр рус eng
Пошук
Розширений пошук

Корисні посилання

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/posilbody/prezident.gif

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/agolova/uk.gif

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/agolova/vu1.jpg

 

Опитування

 
На головну

Звіт представника Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення в Тернопільській області Зубика Михайла Васильовича за 2017 рік


 1. Вступ

Звіт охоплює діяльність представника Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення в Тернопільській області за період з 1 січня по 31 грудня 2017 року.

Звітний період був характерний динамічністю процесів у телерадіопросторі області, скоріше екстенсивних, ніж інтенсивних, і радше позитивних, ніж негативних, хоч і останніх було чимало. До негативних тенденцій слід віднести припинення діяльності низки організацій проводового радіомовлення, подальше скорочення мережі дротового мовлення; погіршення становища провайдерів програмної послуги із невеликою кількістю абонентів, зумовлене підвищеними вимогами власників телеканалів.

Водночас окремі позитивні моменти в телерадіоінформаційній сфері стали ніби продовженням негативних: на зміну технології місцевого проводового радіо приходить ефірне в ФМ-діапазоні. Наближається до стадії практичного вирішення проблема покриття сигналами телерадіомовлення південної частини Тернопільської області. Вперше за останнє десятиліття видано ліцензію новій телерадіоорганізації на мовлення в кабельних мережах.

Результати здійснених упродовж року моніторингів щодо дотримання ліцензіатами передбачених вітчизняним законодавством обсягів теле- і радіоконтенту державною мовою лише підтвердили національноорієнтовану редакційну політику місцевих мовників, їх адекватне реагування на актуальні запити громади краю.

Ще однією характерною особливістю звітного періоду стало суттєве зниження телерадіоорганізаціями (крім редакцій районного проводового радіомовлення) і провайдерами програмної послуги кількості порушень норм чинного законодавства та умов ліцензій, що можна вважати наслідком постійного вдосконалення регуляторної діяльності Національної ради, підвищення правової культури ліцензіатів та, значною мірою, належним контролем за їх діяльністю з боку регіонального представництва наглядового органу.

Пріоритетними напрямками роботи представника Національної ради у 2017 році були:

- нагляд за дотриманням телерадіомовниками вимог законодавства щодо обсягів контенту державною мовою;

- захист телерадіоінформаційного простору в порядку нагляду за трансляцією неадаптованих програм у кабельних мережах області;

- допомога телерадіоорганізаціям у процесі ліцензування з урахуванням оновлення наглядовим органом регуляторних актів;

- супровід подання телерадіоорганізаціями і провайдерами програмної послуги у визначені терміни інформації про структуру власності;

- співпраця з органами місцевої влади та редакціями проводового радіомовлення щодо впровадження проекту «Радіо громад».

Ці та інші напрямки роботи представника і його секретаріату детальніше будуть розглянуті у наступних розділах даного звіту.

2. Стан телерадіоінформаційного простору Тернопільської області

2.1. Розвиток каналів та мереж мовлення

У ситуації, коли мережа проводового мовлення неухильно скорочується (станом на 30.11.2017 число радіоточок в області становило 23136 і половина з них – в обласному центрі), стає зрозуміло, чому районні ради як засновники і власники ТРО відмовляються надалі підтримувати діяльність місцевих редакцій радіомовлення. Власне, проблема фінансування стала причиною ігнорування в багатьох районах розгляду і впровадження проекту «Радіо громад». І лише коли на місця надійшли листи за підписами керівників обласної держадміністрації та обласної ради, розпочався певний рух у напрямку розгляду питання. Чималу роль в активізації інтересу до розвитку малопотужного місцевого ефірного радіомовлення відіграла участь представника Національної ради у двох передачах у прямому телеефірі регіональної філії НСТУ.

Водночас слід особливо виділити ініціативу керівників Кременецької, Гусятинської, Бучацької районних рад, які особисто підтримали створення малопотужного місцевого ефірного радіомовлення. У відповідь на заяви від діючих радіоорганізацій названих районів Національна рада прийняла відповідні рішення та направила подання в ДП «Український державний центр радіочастот» на розроблення висновків щодо можливості та умов користування радіочастотним ресурсом для потреб телерадіомовлення в ФМ-діапазоні.

На даний час отримано висновки щодо електромагнітної сумісності радіоелектронних засобів для двох населених пунктів. І якщо для м. Кременця зараз відбувається погодження з Генеральним штабом ЗСУ, то, на жаль, заявнику з м. Бучача повідомлено про неможливість отримання ФМ-частоти «через невиконання умов ЕМС з діючими або запланованими РЕЗ мовлення». Цей негативний прецедент може суттєво зашкодити і так не надто активному розгортанню місцевого ефірного радіомовлення на територіях інших громад Тернопільської області.

Тим не менше, зараз є реальна зацікавленість у реалізації проекту «Радіо громад» з боку органів місцевої влади Зборівського, Козівського, Лановецького, Шумського районів.

Послідовно і планомірно реалізується ініційований Національною радою Проект розбудови єдиної національної ФМ-мережі Українського радіо з метою максимального охоплення населення суспільним мовленням. За поданням Національної ради в ДП «Український центр радіочастот» було прораховано та виставлено на конкурс низку частот, у тому числі – і для окремих населених пунктів Тернопільської області. Таким чином, у результаті конкурсного відбору перша програма НСТУ, а також її тернопільської філії (обласного радіо), окрім Тернополя (частота 87,7 МГц), Бережан (103,2 МГц) та Кременця (107,9 МГц), буде поширюватися в м. Бучач (с. Підзамочок) – 102,7 МГц, м. Чортків
(с. Горішня Вигнанка) – 101,9 МГц, м. Шумськ – 101,6 МГц та 91,4 МГц («Радіо «Культура»).

При цьому слід зазначити деяку неузгодженість в діях між ПАТ «НСТУ» та Концерном РРТ. Перша з метою «оптимального використання наявного радіочастотного ресурсу» з 1 вересня 2017 року припинила функціонування передавачів УКХ-діапазону. А місцева філія Концерну РРТ не задіяла передавачі ФМ-діапазону через відсутність угоди з Національною суспільною телерадіокомпанією та відповідного фінансування. Припинення трансляції програм Українського та обласного радіо зумовило численні звернення радіослухачів до представника Національної ради, на що були дані вичерпні роз`яснення. Однак це ще раз підкреслює важливість та актуальність (особливо напередодні відключення аналогового телебачення) належної комунікації та оперативного й кваліфікованого інформування населення.

Мовлення у вищеназваних населених пунктах області, за інформацією Тернопільської філії КРРТ, розпочнеться з 1 січня 2018 року.

Наближається до практичного вирішення багаторічна проблема покриття сигналами телебачення і радіомовлення південної частини Тернопільської області. Так, управління регіонального розвитку, інфраструктури та дорожнього господарства Тернопільської ОДА спільно філією Концерну РРТ та представником Національної ради розробили програму поширення телерадіомовлення на території Борщівського, частини Заліщицького і Чортківського районів. Міська рада Борщова виділила земельну ділянку площею 0,6 га, на якій збудована опора висотою 50 м. Відтак керівники області офіційними листами звернулися до голови Національної ради з проханням посприяти у прорахунку частот для організації телерадіомовлення на даній території.

Ще декілька знакових подій відбулося у 2017 році в телерадіопросторі регіону. Вперше за останнє десятиліття до сегменту електронних ЗМІ додалася нова телекомпанія: приватне підприємство «ТРО «ТЕРНОПІЛЬ-МЕДІА» (логотип «ТЕРНОПІЛЬ 1») отримало ліцензію на мовлення у кабельних мережах. А кабельний мовник ПП «ТРК «СМАЙЛ», м. Тернопіль (логотип «ІНТБ»), який, до речі, саме у 2017 р. відзначив десятиріччя діяльності, подав заяву на участь у конкурсі щодо отримання ліцензії на мовлення у багатоканальній телемережі МХ-5.

Неможливо обійти увагою процеси, які відбуваються на рівні регіону в розбудові суспільного мовлення. Наскільки виправдані зміни в діяльності і програмному наповненні теле- і радіоефіру регіональної дирекції ПАТ «НСТУ», покаже час. Однак уже зараз відбувається активна ротація в напрямку омолодження творчого колективу. З організацією діяльності ньюзруму інформаційні випуски як на телебаченні, так і на радіо, стали набагато динамічнішими, оперативнішими. Однозначно посприяє зростанню рейтингу філії НСТУ збільшення обсягу передач, що виходять у прямому ефірі. Тепер важливо забезпечити доступ до програм суспільного мовлення якомога більшій кількості населення.

Станом на 31 грудня 2017 року у Тернопільській області відповідно до виданих Національною радою 88 ліцензій мали право працювати 73 суб’єкти інформаційної діяльності. Серед них ліцензіями володіють:

• на ефірне аналогове телемовлення – 17 організацій, з них – 1 регіональна (в межах області);

• на мовлення в багатоканальних телемережах МХ-1, МХ-2, МХ-3 – 28 ТРО;

• на мовлення в багатоканальній телемережі МХ-5 – 4 організації;

• на кабельне мовлення – 2 місцеві організації;

• на ефірне радіомовлення – 18 організацій (з них – 3 місцеві та 1 регіональна в межах області);

• на ефірне, проводове радіомовлення – 1 регіональна (в межах області) організація;

• на проводове радіомовлення – 10 місцевих організацій;

• на багатоканальне мовлення (ефірно-кабельне) – 1 організація;

• провайдерів програмної послуги – 5 (в т.ч. 1 з використанням технології IPTV);

• провайдерів програмної послуги з використанням суто технології IPTV – 2.

І коротко про інші зміни, які відбулися впродовж року в середовищі електронних ЗМІ області. Тернопільська ОДТРК стала філією НСТУ. Вона також припинила мовлення на частоті 71.03 МГц («Радіо ЛАД») у Тернополі та навколишніх районах.

За заявами самих організацій Національна рада анулювала ліцензії провайдера програмної послуги ПП ТРК «Колумбус-Плюс», м. Тернопіль, трьох редакцій місцевого проводового радіомовлення (Козова, Підволочиськ, Чортків); а три інші районні редакції (Бучач, Заліщики, Ланівці) не зверталися із заявами щодо продовження строку дії своїх ліцензій. Також припинила мовлення радіоорганізація «ТРК НБМ-Радіо», м. Київ (позивні «Ретро ФМ»), оскільки Національна рада не продовжила ліцензію через зафіксовані порушення в її діяльності.

2.2. Захист телерадіоінформаційного простору

Захист вітчизняного інформаційного простору – неодмінна складова національної безпеки держави. Нині це вже незаперечна аксіома. В умовах гібридної війни з підступним агресором, яким є наш північно-східний сусід, ця проблема набула особливо актуального, практичного змісту.

Представник Національної ради здійснював систематичні моніторинги телемереж провайдерів програмної послуги, спрямовані на відстоювання інформаційної безпеки – щодо відповідності змісту програм та передач, які ретранслюються, вимогам законодавства України та Європейської конвенції про транскордонне телебачення. Так, на виконання доручення начальника управління представників Національної ради – відповідно до рішення наглядового органу щодо обмеження ретрансляції телеканалу «Телеклуб», здійснено моніторинг ПП «Колумбус», м. Тернопіль, та «Гусятинського кабельного телебачення «Сателіт», смт Гусятин, у кабельних мережах яких ретранслювалася програма даного іноземного телеканалу. Результати нагляду підтвердили, що ліцензіати чітко виконали рішення і припинили ретрансляцію каналу «Телеклуб».

У порядку нагляду за діяльністю телерадіоорганізацій та провайдерів програмної послуги 13 червня у кабельній мережі ПП «Колумбус», м. Тернопіль, у результаті моніторингу іноземної програми «Детский мир» встановлено трансляцію радянського мультфільму «Скрипка пионера» (1971 р. випуску). У вказаному мультфільмі присутні сцени насильства та жорстокості, а також пропагуються комуністичні ідеї та символіка. Таким чином, зафіксовано порушення вимог ч. 7. ст. 4 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» щодо заборони «в інформаційних та інших телерадіопрограмах систематичного цілеспрямованого безпідставного загострення уваги на війні, насильстві і жорстокості, розпалюванні расової, національної та релігійної ворожнечі або позитивного їх подання (трактування)»; а також ч. 1 ст. 4 Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки». Про даний факт повідомлено Національну раду (службова записка № 5/33 від 22.06.2017 р.).

На виконання доручення члена Національно ради С.Костинського здійснено моніторинг іноземної програми «Travel and Adventure» на предмет дотримання вимог українського законодавства. Порушень не зафіксовано.

Представник Національної ради регулярно інформував ліцензіатів регіону, щодо поповнення Міністерством культури України Переліку осіб, дії яких створюють загрозу національній безпеці України.

Упродовж звітного періоду тривала співпраця з представниками головного управління Національної поліції та управління Служби безпеки України в області на предмет виявлення та припинення ретрансляції неадаптованих до чинного законодавства іноземних програм. У 2017 році працівниками правоохоронних органів в області здійснено перевірку 698 громадських закладів (готелів, місць громадського харчування, баз відпочинку, лікарняних закладів) у м. Тернополі та в районах області. У тому числі, 25 перевірок здійснено за участі представника Національної ради та спеціаліста секретаріату представника.

У районні відділи Національної поліції оперативно розсилається оновлений перелік іноземних телепрограм, стосовно яких встановлено обмеження щодо розповсюдження на території України, а також бланк офіційного застереження для керівника того чи іншого закладу у випадку виявлення ретрансляції таких телепрограм.

У результаті перевірок ретрансляції неадаптованих іноземних програм не виявлено.

2.3. Аналіз використання державної мови в програмах місцевого та регіонального телебачення і радіомовлення

Можна стверджувати, що звітний період пройшов, зокрема, під знаком нагляду за дотриманням ліцензіатами вимог законів України «Про внесення змін до деяких законів України щодо частки музичних творів державною мовою у програмах телерадіоорганізацій», «Про внесення змін до деяких законів України щодо мови аудіовізуальних (електронних) засобів масової інформації», а також частин 2, 5 статті 9 та статті 10 профільного Закону України «Про телебачення і радіомовлення». Тобто йдеться про квоти україномовного продукту в телерадіоефірі.

Моніторинг програм і передач радіоорганізацій відбувався в три етапи відповідно до затвердженого графіка. Підсумки останнього ще підбиваються, а два попередні та весь рік з моменту запровадження квот в ефірі радіостанцій виявили такі результати (відзначимо, що аналіз здійснювався за програмним наповненням трьох місцевих та регіональних ліцензіатів, у тому числі – філії НСТУ «Тернопільська регіональна дирекція»). Обласне радіо (НСТУ) та ПП ТРО «Ух-радіо», м. Тернопіль, розміщують пісенний матеріал на 100 відсотків україномовний, аналогічно і ведення програм здійснюється цілковито державною мовою (не лише у визначені часові відрізки, але й упродовж всієї доби). У той же час ТОВ «Радіо ТОН», м. Тернопіль (позивні «Радіо РОКС-Україна»), за підсумками першої хвилі моніторингів розмістили в ефірі 43% пісенного матеріалу (при квоті 25%), а ведення передач українською мовою при квоті 50% склало 81%. За сумарним показником обсягу україномовних пісень з листопада 2016 року – по жовтень 2017 року мовники Тернопільщини посіли друге місце (після рівненських колег), а за відсотком ведення передач державною мовою – аж восьме («завдяки» не зовсім місцевому «Радіо РОКС-Україна»).

Зрозуміло, що мова йде аж ніяк не про змагання. Тут важливий результат сам собою. І він уже відчутний: квотування україномовного продукту в радіоефірах виявилося досить ефективним інструментом. Чого не скажеш, наразі, про дотримання квот на телебаченні (особливо на загальнонаціо - нальному рівні). Хоча для місцевих телекомпаній Тернопільської області і тут не виникло жодних проблем. Більше того – їх фактично не було й раніше, бо іншомовний продукт зрідка з`являвся на екрані у вигляді придбаної передачі іншого виробника або непродубльованого фільму.

Результати моніторингу ТОВ «TV-4», м. Тернопіль (логотип «4tv», ефірне аналогове та багатоканальне телебачення), засвідчили, що за умовами перехідного періоду в ефірі телекомпанії і загальний тижневий обсяг передач у визначені часові відрізки, і частка передач новин на 100% належать до квоти державною мовою. Що ж до контенту суто українською мовою, то всі випуски новин цілковито україномовні, а тижневий обсяг передач державною мовою у проміжку між 07:00 та 22:00 – 95,6%.

За підсумками моніторингу філії НСТУ «Тернопільська регіональна дирекція» (логотип «ТТБ», ефірне аналогове та багатоканальне телебачення), встановлено, що мовлення і випуски новин власне державною мовою у всі визначені часові відрізки становить 100%. Завершується також моніторинг на предмет дотримання мовних квот телеканалу «Смайл», м. Тернопіль (логотип «ІНТБ», кабельне мовлення).

Аналіз програм і передач місцевих та регіональних (у межах області) телеканалів за друге півріччя 2017 року виявив характерну тенденцію: ліцензіати поступово цілковито позбуваються іншомовного контенту в своїх ефірах.

3. Моніторинг телерадіопрограм

Моніторинги мовлення регіональних та місцевих телерадіоорганізацій і телемереж провайдерів програмної послуги упродовж звітного періоду здійснювалися у відповідності до Плану основних заходів Національної ради України на І та ІІ півріччя, а також до планових перевірок та на виконання окремих доручень керівництва наглядового органу.

Основна частка моніторингів припадає на здійснення нагляду за дотриманням телерадіоорганізаціями мовних квот. Друга за кількістю частина – моніторинги діяльності ТРО у дні трауру (скорботи, жалоби) та дні пам’яті, далі – моніторинги до здійснення планових і позапланових перевірок ТРО, а також кабельних мереж провайдерів програмної послуги, спрямовані на захист інформаційної безпеки.

Відповідно до наказу голови Національної ради здійснено моніторинг ТОВ «ТЕЛЕРАДІОКОМПАНІЯ «ПРАЙМЕДІА», м. Львів ( позивні – «МАКСИМУМ ФМ»). У рамках виконання окремого доручення члена Національної ради

С. Костинського здійснено моніторинг ефіру ТОВ «ТРК «Ностальгія» (позивний «Radio NOSTALGIE»), м. Київ, на предмет дотриманням вимог частин другої та п’ятої статті 9 Закону України «Про телебачення і радіомовлення».

Загальна кількість моніторингів, здійснених у 2017 році

Кількість моніторингів

Кількість ліцензіатів, до яких за результатами моніторингу направлено повідомлення про порушення

Кількість ліцензіатів, за результатами моніторингу яких ініційовано призначення позапланових перевірок

Ввсього

Радіомовники

Телемовники

Провайдери програмної

послуги

199

78

80

41

6

03.1. Моніторинг щодо частки національного продукту

Захист інтересів національного телерадіовиробництва залишається одним із пріоритетів роботи представника Національної ради у процесі нагляду за програмним наповненням телерадіоефіру в регіоні. Так, постійно здійснюється контрольний моніторинг щодо частки національного аудіовізуального продукту в програмах регіональних та місцевих телерадіоорганізацій. Результати залишаються стабільними упродовж декількох останніх років і вказують на те, що ліцензіати все більше покладаються на продукт власного виробництва (зрозуміло, насамперед через фінансовий стан).

Отож, вітчизняний (у тому числі і власний) телеконтент в ефірі суспільного мовника філії НСТУ «Тернопільська регіональна дирекція» становить 97,3%, ТОВ «TV-4» – 75,6%. Телеканал ПП ТРК «Смайл», який мовить у кабельних мережах, на 96,1% забезпечує наповнення програм вітчизняним продуктом.

Місцеві радіоорганізації подають своїм слухачам виключно національні аудіоматеріали, причому пісенний продукт, як уже було вказано раніше, у всіх (за винятком ТОВ «Радіо ТОН») цілковито україномовний.

Телекомпанія ТОВ «TV-4», ліцензійними умовами якої передбачено мінімальний обсяг фільмопоказу 6 годин на добу, дотримується квоти демонстрування національних фільмів відповідно до статті 15-2 Закону України «Про кінематографію» (до 1 січня 2022 року – щонайменше 15 відсотків загального щомісячного часу демонстрації фільмів). Вітчизняні теле- і кінофільми в ефірі телеканалу становлять майже 23% від загального щомісячного обсягу фільмопоказу.

Варто зауважити, що протягом року від радіослухачів чи телеглядачів на адресу представництва Національної ради в області не надійшло жодного критичного зауваження з приводу вітчизняного продукту в місцевому телерадіоефірі.

3.2. Моніторинг дотримання законодавства про рекламу та щодо захисту суспільної моралі, в тому числі, програм для дітей

У порядку виконання наглядових функцій представник Національної ради постійно відслідковує дотримання електронними ЗМІ Закону України «Про рекламу». Впродовж звітного періоду в ефірі місцевих та регіональних (у межах області) телерадіоорганізацій фактів недотримання вимог рекламного законодавства не встановлено. Якщо не вважати таким багаторазове використання упродовж доби у передачах ТОВ «Радіо ТОН», м. Тернопіль (позивні «Радіо РОКС-Україна»), фрази про спонсора – «Горілка "Хлібна половинка» (зафіксовано моніторингом 14.03.2017 у часовий відрізок – з 8:54:36 до 19:49:33). В буквальному розумінні норму ч. 1 ст. 5 Закону України «Про рекламу» не порушено. Однак критичні зауваження від радіослухачів спонукають думати про необхідність законодавчого врегулювання даної колізії.

Жоден з місцевих мовників, не перевищив квоти реклами на годину мовлення та упродовж астрономічної доби.

Значну увагу представник Національної ради спільно з секретаріатом представника приділяє нагляду за дотриманням ліцензіатами Правил ведення мовлення на теле – і радіоканалах у дні трауру (скорботи, жалоби) та дні пам’яті. З цією метою на виконання відповідних Указів Президента України здійснено 13 наскрізних (усіх місцевих мовників) вибіркових моніторингів ТРО.

У результаті даних моніторингів порушень «Правил ведення мовлення…», затверджених Національною радою, та норм Закону України «Про захист суспільної моралі» не встановлено. Усі ліцензіати вносили відповідні зміни до сіток мовлення, розміщували спеціальні повідомлення в інформаційних програмах, транслювали міжпрограмні матеріали відповідного змісту й тональності. Крім того, здійснено 3 вибіркових моніторинги програмного наповнення мовників у дні жалоби, оголошені органами місцевого самоврядування за загиблими земляками в ході антитерористичної операції на Сході України.

У жовтні 2017 р. відповідно до Плану основних заходів Національної ради здійснено моніторинги мовлення регіональних та місцевих телерадіоорганізацій, спрямовані на дотримання ними Системи візуальних позначок з індексом кіновідеопродукції залежно від аудиторії, на яку вона розрахована. З особливою увагою нагляд здійснювався за програмним наповненням телекомпанії «ТV-4» як єдиної з місцевих, яка використовує в своєму програмуванні фільмопоказ. Візуальні позначки ліцензіат застосовує у повній відповідності з новою Системою візуальних позначок. Більше того, дана телерадіоорганізація, як і інші місцеві ТРО, цілковито уникає розміщення так званого «шкідливого» контенту.

Представник Національної ради приділяє постійну увагу дотриманню ТРО ліцензійних умов щодо обсягів дитячого мовлення. Стан мовлення для дітей, підлітків та юнацтва в Тернопільській області упродовж декількох років залишається стабільно позитивним. Усі ліцензіати забезпечують обсяг дитячих передач відповідно до ліцензійних зобов’язань. Крім того, варто зауважити, що під час нарад з керівниками телерадіоорганізацій представник Національної ради особливо наголошує на неприпустимості розміщення в програмах аудіовізуального контенту, що може завдати шкоди фізичному, психічному чи моральному розвитку дітей та підлітків, закликає активніше піклуватися про недоторканність приватного життя підростаючого покоління.

4. Аналіз стану дотримання телерадіоорганізаціями та провайдерами програмної послуги ліцензійних умов та умов ліцензії

На початку 2017 року (05.01.2017 року) на виконання рішення Національної ради про результати планової перевірки Національної телекомпанії України, м. Київ (вид мовлення – проводове, ефірне радіомовлення, позивні: «Фрагмент мелодії української народної пісні «Чом, чом, земле моя?»), було здійснено моніторинг програм і передач у м. Тернополі. У результаті встановлено, що порушення вимог чинного законодавства та умов ліцензії, зафіксовані перевіркою від 04.11.2016 (змінено передбачені ліцензією відрізки мовлення; відсутнє ефірне мовлення на УКХ-частотах у м. Тернополі та у
м. Бережанах), не усунено. У своєму листі на ім’я голови Національної ради т.в.о. голови правління ПАТ «НСТУ» Г. Бичок пояснила факти порушень об’єктивними причинами, які, загалом, зводяться до проблем перехідного процесу від статусу державного мовника до суспільного.

Ще два факти недотримання ліцензійних умов зафіксовано під час планових перевірок редакцій районного проводового радіомовлення. Так, у ході перевірки Лановецького районного комунального радіомовлення, м. Ланівці (проводове мовлення, позивні: «Говорять Ланівці»), встановлено, що ліцензіат протягом 30 днів не подав до Національної ради заяву про переоформлення ліцензії у зв’язку зі зміною відомостей про органи управління та склад редакційної ради. Рішенням Національної ради ТРО оголошено попередження. Відтак організація подала документи на переоформлення ліцензії.

Аналогічний факт зафіксовано перевіркою Редакції Монастириського районного радіомовлення, м. Монастириська (проводове мовлення, позивні: «Говорить Монастириська»). Національна рада своїм рішенням ухвалила взяти до відома наявність порушення ліцензіатом частини четвертої статті 35 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» та зобов’язала протягом місяця привести свою діяльність у відповідність до вимог чинного законодавства.

Інакша ситуація склалася із перевіркою Редакції Чортківського районного радіомовлення, м. Чортків ( проводове мовлення, позивні: «Говорить Чортків»), та Редакції Козівського районного комунального радіомовлення, смт Козова (проводове мовлення, позивні: «Говорить Козова»). В обох випадках моніторингами зафіксовано відсутність мовлення, а в день перевірки – відсутність за фактичним міцезнаходженням організацій керівника редакції або уповноваженої ним особи. Складено акти щодо неможливості здійснення перевірок. Рішеннями Національної ради даним організаціям оголошено попередження. Згодом ліцензії обидвох мовників були анульовані відповідно до поданих ними заяв.

 1. Підсумки ліцензування за звітний період

У процесі ліцензування впродовж 2017 року були задіяні 9 місцевих організацій: 2 – кабельного телемовлення, 1 ефірного радіомовлення, 4 – проводового радіомовлення та 2 провайдера програмної послуги, а також 2 організації, які ведуть діяльність у регіоні, але юридична адреса яких зареєстрована поза межами області. Зокрема:

 • ПП «ТРО «ТЕРНОПІЛЬ-МЕДІА», м. Тернопіль, (кабельне мовлення, логотип: «ТЕРНОПІЛЬ 1») – видача ліцензії на мовлення у багатоканальній телемережі ТОВ «ТЕЛЕСВІТ», м. Київ (рішення Національної ради № 2269 30.11.2017; ліцензію ще не видано);
 • ПП ТРК «Смайл», м. Тернопіль (мовлення у кабельних мережах)– продовження строку дії ліцензії на мовлення НР № 00226-м від 02.04.2007 (рішення Національної ради № 1076 від 29.06.2017);
 • ПП ТРО «Українська хвиля», м. Тернопіль (ефірне радіомовлення, частота 101,1 МГц у м. Тернополі, позивні: «Ух-радіо»):

– переоформлення ліцензії НР № 1001-м від 19.12.2003 у зв’язку зі зміною адреси директора та власника Фартушняка Юрія Анатолійовича, складу редакційної ради (рішення Національної ради № 115 від 09.02.2017; видано новий бланк ліцензії НР № 01045-м від 19.12.2010);

– продовження строку дії ліцензії НР № 01045-м від 19.12.2010 (рішення Національної ради № 2270 від 30.11.2017);

 • Редакція Лановецького районного комунального радіомовлення, м. Ланівці (проводове радіомовлення, позивні: «Говорять Ланівці») – переоформ-

лення ліцензії НР № 0344-м від 05.12.2007 у зв’язку зі зміною керівника, складу редакційної ради, програмної концепції мовлення, приведенням обсягу мовлення відповідно до рішення Національної ради від 11.11.2009 № 2199 (рішення Національної ради № 2035 19.10.2017; строк дії переоформленої ліцензії закінчився);

 • ТОВ «ВОЛЯ-КАБЕЛЬ», м. Київ (провайдер програмної послуги):

– переоформлення у зв’язку зі зменшенням загальної кількості програм програмної послуги та зміною загальної концепції добору програм для ретрансляції таких ліцензій: НР № 00060-п від 27.03.2013, кабельні мережі у
м. Теребовля (рішення Національної ради № 313 від 09.03.2017); НР № 00055-п від 27.03.2013, кабельні мережі у м. Кременець (рішення Національної ради № 364 від 16.03.2017); НР № 00058-п від 27.03.2013, кабельні мережі у м. Чортків (рішення Національної ради № 365 від 16.03.2017); НР № 00096-п від 27.03.2013, кабельні мережі у м. Тернопіль та смт Велика Березовиця (рішення Національної ради № 493 від 30.03.2017);

– переоформлення ліцензії НР № 00058-п від 27.03.2013, кабельні мережі у м. Чортків, у зв’язку зі зміною загальної концепції добору програм для ретрансляції (рішення Національної ради № 1352 від 20.07.2017);

 • ТОВ «МАКС-TV», м. Бережани (провайдер програмної послуги) –

переоформлення ліцензії провайдера програмної послуги НР № 1449-п від 08.09.2014 у зв’язку зі зміною оператора телекомунікацій, зменшенням ресурсу багатоканальної телемережі, кількості програм, зміною загальної концепції добору програм для ретрансляції (рішення Національної ради № № 628 від 20.04.2017; видано новий бланк ліцензії НР № 00575-п від 08.09.2014 р.);

 • ПП «Колумбус-Плюс», м.Тернопіль (провайдер програмної послуги) –

анулювання ліцензії відповідно до клопотання ліцензіата (рішення Національної ради № 2174 від 09.11.2017);

 • Редакція Чортківського районного радіомовлення, м.Чортків (про-

водове радіомовлення, позивні: «Говорить Чортків») – анулювання ліцензії НР № 0190-м від 04.07.2007 відповідно до клопотання організації (рішення Національної ради № 594 від 13.04.2017);

 • Редакція Підволочиського районного радіомовлення, смт Підволо-

чиськ (проводове радіомовлення, позивні: «Говорить Підволочиськ») – анулювання ліцензії НР № № 0289-м від 27.11.2007 відповідно до клопотання організації (рішення Національної ради № 679 від 27.04.2017);

 • Редакція Козівського районного комунального радіомовлення, смт Козова (проводове радіомовлення, позивні: «Говорить Козова») – анулювання ліцензії НР № 0435-м від 13.02.2008 відповідно до клопотання організації (рішення Національної ради № 1958 від 11.10.2017);

Крім того, за результатами оголошеного Національною радою 25.05.2017 конкурсу щодо отримання ліцензій на мовлення з використанням вільних радіоканалів визнано переможцем ПАТ «НСТУ», м. Київ («Українське радіо») (а відповідно і його підрозділ – філію НСТУ «Тернопільська регіональна дирекція», обласне радіо) та видано ліцензії на мовлення у таких населених пунктах Тернопільської області:

– м. Бучач (Підзамочок) – 102,7 МГц (рішення Національної ради № 1550 від 31.08.2017);

– с. Горішня Вигнанка – 101,9 МГц (рішення Національної ради № 1551 від 31.08.2017);

– м. Шумськ – 101,6 МГц (рішення Національної ради № 1553 від 31.08.2017).

Аналогічно визнано переможцем та видано ліцензію на мовлення ПАТ «НСТУ», м. Київ («Радіо «Культура») у м. Шумськ Тернопільскої обл. з використанням частоти 91,4 МГц (рішення Національної ради № 1555 від 31.08.2017).

Таким чином, за звітний період процедурою ліцензування (видача, переоформлення, продовження, анулювання) було охоплено 18 ліцензій (12 - на мовлення та 6 - провайдерів програмної послуги). А це на третину більше, ніж за попередній рік.

Ліцензування супутникового мовлення в Тернопільській області у 2017 році не відбувалося. Безліцензійної діяльності не зафіксовано.

5. Стан дотримання ліцензіатами вимог законодавства щодо розкриття інформації про кінцевих бенефіціарних власників, про пов’язаних осіб та про структуру власності

У лютому 2017 р., представник Національної ради провів нараду з керівниками організацій-ліцензіатів, на якій наголосив на необхідності до 31 березня оприлюднити на своєму офіційному веб-сайті та подати до Національної ради в паперовому і електронному вигляді інформацію про структуру власності за попередній рік діяльності. Ще раз було проаналізовано особливості підготовки відповідних документів.

У результаті лише провайдер програмної послуги ФОП Дудлій В.Р.,
м. Бучач, не в повній мірі дотримався Порядку подання телерадіоорганізаціями та провайдерами програмної послуги інформації про структуру власності та відповідних форм документів. Тобто подав до Національної ради тільки електронний варіант звіту.

Після звернення представника оригінали документів відправлено. Відповідно до рішення Національної ради № 933 від 01.06.2017 у визначений термін до Державного бюджету України сплачено штраф у розмірі 240 грн.
00 коп.

Суб’єктів інформаційної діяльності регіону поінформовано про необхідність протягом місяця після набрання чинності рішенням Національної ради № 2043 02.11.2017 надіслати рекомендованим листом до наглядового органу адреси своєї постійно діючої електронної пошти для авторизації на модулі офіційного веб-сайту Національної ради.

7. Підсумки

Звітний 2017 рік був для представника Національної ради продуктивним не лише в плані ефективного здійснення наглядової функції (спільно зі спеціалістом секретаріату їх проведено майже дві сотні моніторингів), але й в аспекті розвитку телерадіоінформаційного простору регіону. І нехай це ще не завершені проекти, але конкретні кроки в напрямку забезпечення покриттям телерадіосигналами південної частини області (уже є в наявності вежа; відповідно до рішення Національної ради в ДП «УДЦР» замовлено прорахунок частотного присвоєння РЕЗ для м. Борщів); у розгортанні проекту «Радіо громад» (три редакції проводового радіомовлення звернулися в наглядовий орган з проханням ініціювати прорахунок частот для місцевого ефірного радіомовлення, а ще в трьох громадах готують аналогічні заяви) дають підстави для оптимізму.

Упродовж звітного періоду за результатами виконаних доручень керівництва Національної ради, управління представників підготовлено 79 службових записок. Здійснено 8 планових перевірок суб’єктів інформаційної діяльності. На їх підставі двом ліцензіатам оголошено попередження.

Взяв участь у двох експертних семінарах для представників Національної ради, організованих за підтримки Офісу Ради Європи в Україні: «Європейський досвід щодо інформаційної безпеки: законодавчі інновації та особливості імплементації» (6-7 червня) і «Цифрове радіо та прозорість медіавласності. Європейський досвід та український контекст» (5-6 грудня), які цього разу відзначалися особливою інформативністю та практичністю.

Важливу роль у підвищенні ефективності роботи представника відіграли селекторні наради, проведені за участі керівника апарату та начальників управлінь наглядового органу. Зокрема вони були присвячені питанням методологічного забезпечення моніторингів мовних квот на телебаченні, реалізації проекту малопотужного ефірного радіомовлення для місцевих громад.

Проведено 4 наради з керівниками телерадіоорганізацій та провайдерів програмної послуги, на яких порушувалися актуальні питання функціонування телерадіопростору, необхідності неухильного дотримання вимог чинного законодавства.

Протягом звітного періоду представник Національної ради підтримував конструктивні зв'язки з місцевими органами влади: брав участь в апаратних нарадах ОДА, сесіях обласної ради. Насущні проблеми діяльності телерадіоорганізацій та кабельних провайдерів неодноразово порушувалися під час зустрічей з головою Тернопільської обласної держадміністрації С.Барною, заступником голови ОДА І.Вонсом, головою Тернопільської обласної ради В.Овчаруком. Відбулися консультації щодо розвитку місцевого ефірного радіомовлення з керівництвом Борщівської, Бучацької, Гусятинської, Зборівської, Козівської районних рад.

Представник Національної ради брав участь у нарадах та конференціях, які проводили управління і відділи ОДА, громадські організації. У виступах, які стосувалися захисту інформаційної безпеки, додержання норм і цінностей суспільної моралі в електронних ЗМІ, а також стану мовлення для дітей та юнацтва, постійно наголошував на неослабній увазі до цих питань Національної ради України питань телебачення і радіомовлення.

Пріоритетними на 2018 рік вбачаються такі завдання: сприяння належному інформуванню населення про відключення аналогового телебачення та остаточне запровадження телемовлення у цифровому форматі; нагляд за неухильним дотриманням ліцензіатами мовних квот у телерадіоефірі; зміцнення інформаційної безпеки у регіональному телерадіопросторі, підтримка (в порядку отримання висновків від УДЦР та оголошення результатів конкурсів на місцеве ефірне радіомовлення) проекту «Радіо громад», а також розвитку суспільного мовлення.

Представник Національної ради
у Тернопільській області                                              М. Зубик
Анонси подій

Інформаційні послуги

 

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/informbody/peresel.jpg

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/agolova/dpoato_2.jpg

  

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/agolova/dopomog.jpg

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/agolova/dv-001_1.png

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/posilbody/invest1.gif

 

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/agolova/dfrr.jpg

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/agolova/ratings_rajony-misto-3.png

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/agolova/igo.jpg

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/agolova/pidrbizn052015.jpg

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/informbody/17082016.jpg

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/agolova/zenergo.jpg

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/informbody/kupuy_ternopilske.jpg

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/agolova/la_strada_d.jpg

Актуальна тема

Присвоєння почесного звання України "Мати- героїня"