Тернопільська обласна державна адміністрація
46021, м.Тернопіль, вул.М.Грушевського, 8
 
укр рус eng
Пошук
Розширений пошук

Корисні посилання

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/posilbody/prezident.gif

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/agolova/uk.gif

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/agolova/vu1.jpg

 

Опитування

 
На головну

Євроінтеграція


http://i-dept.com/ternopol/data/upload/publication/main/ua/462/38_5932.jpg

 

 

 Тернопільщина: європейський напрям співробітництва
(інформація за 2009 рік, оновлена 30 січня 2010 року)

 

Регіональні заходи у сфері європейської інтеграції

Протягом 2009 року в області відбулись заходи, спрямовані на виконання Державної програми інформування громадськості з питань європейської інтеграції України на 2008-2011роки, яка затверджена відповідним розпорядженням Кабінету Міністрів України. Метою виконання даних заходів є подальше підвищення рівня поінформованості жителів Тернопільщини з питань європейської інтеграції України для збільшення кількості прихильників вступу України до ЄС.

Відповідно до доручення голови облдержадміністрації від 24 грудня 2008 року «Про активізацію виконання в області заходів Державних програм інформування громадськості з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України на 2008-2011 роки» виконання цих програм забезпечували обласна та районні державні адміністрації шляхом розміщення актуальної інформації на власних Інтернет-сторінках, організації та участі у заходах, присвячених питанням європейської та євроатлантичної інтеграції, роз’ясненням переваг реалізації цілей державної політики у згаданих сферах із залученням громадських організацій, державних та недержавних засобів масової інформації, державних друкованих та електронних засобів масової інформації, обласних і районних бібліотек та бібліотек університетів м. Тернополя.

Слід зазначити, що на Інтернет-сторінці ОДА створені рубрики «Святкування Дня Європи», „Євроінтеграція”, на яких систематично розміщується інформація про пріоритети, стан виконання поточних завдань, перспективи політики європейської інтеграції України.

Протягом травня 2009 року тривали інформаційні та культурно-масові заходи, пов’язані з відзначенням в Україні Дня Європи.

Святкування Дня Європи пройшло у м. Тернополі та у 17 районах області за активної участі управлінь культури, освіти і науки облдержадміністрації та районних державних адміністрацій.

У Тернополі та районних центрах області були вивішені державні прапори України та Європейського Союзу, а також інформаційні та рекламні щити з євроінтеграційної тематики. В 2009 році основні заходи зі святкування Дня Європи пройшли у м. Тернополі за фінансової підтримки Представництва ЄК в Україні, посольств країн-членів ЄС та активної участі обласної, районних державних адміністрацій та Тернопільської міської ради, а ключовим елементом святкування було функціонування «Європейського містечка».

З метою вдосконалення роботи щодо інформування населення з питань європейської інтеграції працівники обласної та районних адміністрацій брали участь у семінарах, навчаннях, тренінгах з даної тематики. Зокрема, 4-6 березня 2009 року працівники управління зовнішніх зносин, зовнішньоекономічної та інвестиційної діяльності облдержадміністрації взяли участь у навчальному семінарі „Проектний менеджмент», який організувало німецьке Товариство “InWEnt” спільно з Міністерством економіки України. У ході семінару учасники, які представляли обласні державні адміністрації, ознайомилися з методикою написання проектів, що фінансуються з структурних фондів ЄС.

Активну участь у заходах зазначеної Програми беруть загальноосвітні, професійно-технічні навчальні заклади та університети Тернопільщини. Так, у навчальних закладах області функціонує 22 євроклуби, які здійснюють підготовку, презентацію проектів з проблем європейської та євроатлантичної інтеграції, беруть участь у конкурсах-захистах дослідницьких робіт, проводять відповідні заходи до Дня Європи в Україні, організовують поїздки-обміни делегацій учнівської молоді між навчальними закладами області і країн ЄС. У жовтні 2009 року з метою активізації культурно-освітніх обмінів між навчальними закладами України і ЄС за підтримки облдержадміністрації делегація учнівської молоді Тернопільської області здійснила поїздку-обмін в Гожув-Великопольський.

У 2009 році на базі Кременецького обласного гуманітарно-педагогічного інституту ім. Т. Шевченка, у рамках 200-річчя від дня народження Юліуша Словацького, проведено Міжнародну наукову конференцію «Постать Юліуша Словацького у полікультурному просторі» та XXV ювілейний зліт європейської родини шкіл ім. Юліуша Словацького. Тернопільський державний технічний університет ім. І. Пулюя організував IV Міжнародний науково-практичний семінар «Імплементація програми «Східне партнерство» в Центрально-Східній Європі» та Міжнародну науково-практичну конференцію «Альтернативні методи вирішення спорів в Україні та Польщі».

У січні 2009 року відкрився Центр європейської інформації, який створено спільними намірами Тернопільського прес-клубу, обласної універсальної наукової бібліотеки. Мета його діяльності - поширення об’єктивної інформації про Європейський Союз, забезпечення доступу зацікавленим особам (учням, студентам, викладачам, журналістам, представникам діючої влади, бізнесу, діячам культури тощо) до інформаційних ресурсів стосовно функціонування інституцій ЄС. З початком проекту Тернопільський центр європейської інформації набув членства у Всеукраїнському консорціумі Центрів європейської інформації. 27.02.09 року в центрі європейської інформації за підтримки облдержадміністрації відбулася прес-конференція на тему "Вступ України в СОТ – чого очікувати українським підприємствам". Крім цього, 24 вересня цього року представники обласної державної адміністрації, військовослужбовці та журналісти місцевих ЗМІ взяли участь у? засіданні Тернопільського прес-клубу реформ на тему: «Перспективи інтеграції України до ЄС та НАТО». Під час проведення заходу, який відбувся в Тернопільському центрі європейської інформації, учасники обговорили важливість приєднання України до ЄС та НАТО та можливі наслідки вступу до даних міжнародних організацій.

Протягом 12-18 жовтня 2009 року в містах і селах Тернопільщини відбулись? наступні заходи, присвячені Європейському тижню? місцевої демократії:

1. Презентація діяльності районних, міських і селищних рад, в ході яких місцеві мешканці ознайомились з механізмом та інструментами забезпечення прийняття рішень та надання послуг органами місцевого самоврядування.
2. Зустрічі громадськості Тернопільщини з депутатами та посадовими особами місцевого самоврядування, з метою долучення її до вирішення місцевих проблем та прийняття відповідних рішень.
3. Забезпечено висвітлення в місцевій пресі, на обласному радіо та телебаченні інформації про функціонування органів місцевого самоврядування в Україні та Європейському Союзі, стандарти розвитку регіонів, які прийняті в країнах-членах ЄС, європейські принципи місцевої і регіональної демократії.

Важливою складовою відзначення Європейського тижня місцевої демократії стало проведення інформаційно - роз’яснювальної роботи серед учнівської молоді Тернопільщини. Зокрема, для старшокласників шкіл області проведено відкриті уроки на тему: «Потужне місцеве самоврядування – подальший демократичний поступ України», лекції – «Європейська хартія місцевого самоврядування: що ми про неї знаємо» та інші акції просвітницького характеру.

Основні показники торговельного співробітництва області з країнами - членами ЄС
(січень-листопад 2009 року)

Результати аналізу показників зовнішньої торгівлі області товарами за січень-листопад 2009 року показали, що Європейський Союз був найбільшим зовнішньоторговельним партнером області: обсяги зовнішньоторговельного обороту області з країнами-членами ЄС становили 227,2 млн. дол. США або 82,1% від загального ЗТО області. При цьому обсяги експорту становили 88,7 млн. дол. США (76,1% експорту області), імпорту – 138,5 млн. дол. США (86,5% імпорту області).

На тлі існуючої щорічної позитивної динаміки обсяги зовнішньої торгівлі товарами області з країнами-членами ЄС у січні-листопаді 2009 року знизилися через світову?фінансово-економічну кризу до 66,8% від їх обсягів за аналогічний період 2008 року. Зменшення відбулось за рахунок зменшення обсягів імпорту на 46,9%; експорт товарів зріс на 11,5%.

В основі зовнішньоторговельного обороту товарами області з країнами – членами ЄС 47,4% обсягів торгівлі припадає на Польщу, 23,3% – на Німеччину, 4,1% – на Нідерланди, 3,1% – на Чеську Республіку, 2,4% – на Австрію, 2,3% – на Італію.

Інвестиційне співробітництво між областю та країнами - членами ЄС
(січень-вересень 2009 року)
Станом на 1 жовтня 2009 року обсяг прямих іноземних інвестицій з країн-членів ЄС склав 59 млн. дол. США або 86% від загального обсягу іноземних інвестицій, внесених в економіку області.

Основні країни-члени ЄС та частка кожної з них в загальному обсязі інвестицій, внесених в економіку області, відображена в діаграмі.

Із 36 країн-інвесторів області 22 – це країни-члени ЄС (61%), у числі серед перших 10 країн-членів ЄС за найбільшими обсягами внесених інвестицій виділяються:

- Німеччина – 19,9 млн. дол. США;
- Естонія – 9,6 млн. дол. США;
- Чеська Республіка – 7,4 млн. дол. США;
- Польща – 6,4 млн. дол. США;
- Угорщина – 2,6 млн. дол. США;
- Ірландія – 2,3 млн. дол. США;
- Бельгія – 2,1 млн. дол. США;
- Кіпр – 2,1 млн. дол. США;
- Австрія – 1,6 млн. дол. США;
- Іспанія – 1,2 млн. дол. США,

а також Литва, Швеція, Італія, Данія, Сполучене Королівство, Нідерланди та Болгарія, обсяг інвестицій з яких разом складає 3,8 млн. дол. США або 6,4% .

Варто зазначити, що на Тернопільщині реалізований інвестиційний проект підприємством «СЕ Борднетце –Україна» (Німеччина) з виробництва бортових кабельних електромереж для легкових автомобілів концерну «Volkswagen?AG». Німецьким інвестором зведено новий, сучасний, з огляду на технологічне оснащення завод, на якому зайнято більше 2 тисяч ?працівників. Підприємство є найбільшим працедавцем регіону і, відповідно, найбільшим платником податків.

Міжрегіональне співробітництво з країнами - членами ЄС

Враховуючи те, що міжнародне міжрегіональне співробітництво є винятково ефективним напрямком європейської інтеграції та важливим чинником економічного розвитку, протягом 2009 року тривала робота щодо розширення географії співробітництва області з регіонами іноземних держав, особливо сусідніх країн-членів Європейського Союзу. Зокрема, здійснюється активна співпраця з 5 регіонами Польської Республіки – Великопольським, Підкарпатським, Вармінсько-Мазурським, Люблінським та Підляським. В 2009 році підписано рамкову угоду про торговельно-економічне, науково-технічне та культурне співробітництво області з Підкарпатським воєводствами. Загалом, станом на 1 січня 2010 року обласною державною адміністрацією укладено 3 рамкові угоди про торговельно-економічне, науково-технічне та культурне співробітництво області з регіонами країнами-членами ЄС: Тауразьким повітом Литовської Республіки, Ботошанським повітом Румунії, Підкарпатським воєводством Республіки Польща.
Діючі рамкові угоди дозволять розширити можливості до налагодження торговельно-економічного та інвестиційного співробітництва підприємств області. Необхідно зазначити, що крім економічної доцільності співпраці також пожвавлюються зусилля у справі зміцнення гуманітарних контактів та культурного діалогу, оскільки міжлюдські зв’язки – це опора порозуміння різних культур сучасного світу.

Участь області у програмах прикордонного співробітництва Європейського інструменту сусідства і партнерства

Із введенням Європейським Союзом в дію нового фінансового інструменту – Європейського Інструменту Сусідства та Партнерства (ЄІСП), що прийшов на зміну програмі ТАСІС для прикордонних регіонів країн СНД, Тернопільська область отримала можливість брати участь у нових програмах прикордонного співробітництва (ППС) “Україна-Польща-Білорусь” (рішення Європейської комісії від 06 листопада 2008 року № 6411) та „Україна-Румунія-Молдова” (2007-2013) (рішення Європейської комісії від 29 липня 2008 року № 3806) і входить в територію дії цих програм в статусі додаткового регіону (не розташованого вздовж зовнішнього кордону ЄС), що в свою чергу дозволяє брати участь виключно у м’яких (не інвестиційних, що стосуються розбудови інфраструктури) проектах.

Головною метою нового фінансового інструменту є підтримка та розвиток безпосередніх стосунків між сусідніми країнами та поглиблення взаєморозуміння між їхніми громадянами. Основні напрямки впровадження проектів - інституційна співпраця в галузі освіти, культури, науки, соціально-економічній сфері, підтримка громадянського суспільства та місцевих громад.

В рамках ЄІСП ППС «Україна-Румунія-Молдова 2007-2013» 27 квітня 2009 року облдержадміністрацією спільно з ініціативною групою проекту «Сприяння розвитку регіонального потенціалу», який фінансується Європейською Комісією, у м. Тернополі проведено семінар, направлений на висвітлення тематики умов та процедур підготовки проектів, подачі заявок, можливостей залучення грантових коштів для реалізації проектів Тернопільської та Івано-Франківської областей.

Учасниками семінару стали 12 районів області, які входять до території дії програми, представники вищих навчальних закладів Тернополя, обласних громадських організацій та представники Івано-Франківської області, яка теж бере участь у програмі в статусі додаткового регіону.

В рамках оголошеного Спільним керівним органом програми прикордонного співробітництва «Румунія-Україна-Республіка Молдова 2007-2013» 1 липня 2009 року конкурсу проектів Тернопільська районна державна адміністрація отримала запрошення стати партнером (за умови погодження Європейською Комісією) по проекту «Реконструкція та модернізація заводу стічних вод громади Тібанешті повіту Ясси». Проект впроваджуватиметься в рамках другого Пріоритету Спільної операційної програми «Румунія-Україна-Республіка Молдова 2007-2013» «Екологічні виклики та готовність до надзвичайних ситуацій». Окрім того Тернопільська обласна громадська організація «Спілка власників землі» та Буковинський центр реконструкції і розвитку є партнерами наступних проектів: «Відновлення сільськогосподарської кооперації та агропромислового комплексу в транскордонному регіоні», «Транскордонний туристичний кластер».

6 травня 2009 року представники облдержадміністрації та Тернопільського національного економічного університету стали учасниками чергового семінару Програми прикордонного співробітництва «Україна-Польща-Білорусь 2007-2013», який проводився у м. Луцьк і також направлений на висвітлення тематики умов та процедур підготовки проектів, подачі заявок, можливостей залучення грантових коштів для реалізації проектів.

Під час дискусій розглянуто широкий спектр питань практичного застосування нової операційної програми, що сприяло плідному обміну досвідом у сфері транскордонного співробітництва, інформаційними матеріалами про можливі проекти та розробки, робота над якими становить спільний інтерес, збагатило учасників новими знаннями про можливості нової програми “Україна-Польща-Білорусь 2007-2013”.

2 листопада 2009 року Спільний орган управління та Спільний технічний секретаріат Програми транскордонного співробітництва «Польща-Білорусь-Україна 2007-2013» оголосив про початок першого конкурсного відбору проектів в рамках Пріоритету 1, а також Заходів 2.1 та 3.1 другого та третього пріоритетів відповідно. Конкурс триватиме до 1 березня 2010 року.

Перспективним та економічно доцільним є подальший розвиток транскордонних взаємовідносин між Тернопільською областю та Ботошанським повітом Румунії, Підкарпатським воєводством Республіки Польща з якими підписані угоди про співпрацю.

Розвиток партнерських зв’язків та значний досвід Румунії, Польщі у залученні коштів Європейського Союзу приведе до збільшення їх кількості та покращення якості їхньої реалізації. Таким чином підписані угоди закладуть основи плідної та довготривалої співпраці між областями-партнерами та організаціями.

Основними ідеями майбутніх проектів є створення пунктів/центрів/бюро транскордонного співробітництва та дії, спрямовані на пошук потенційних партнерів; організація транскордонних заходів, таких як торговельні ярмарки, спортивні заходи, концерти, творчі майстерні, форуми та семінари. Також сприяння впровадженню спільних дій, направлених на підтримку традиційної культури регіонів-партнерів; співпраця, візити, обмін досвідом органів місцевої влади, недержавних організацій. Підтримка спільних досліджень, розвиток та трансфер технологій.

Пріоритетною цільовою групою, на яку спрямовуватиметься реалізація проектів, будуть недержавні організації, національні меншини, асоціації, що представляють жінок, групи населення з обмеженими можливостями (інваліди).

Інформаційний бюлетень "Євроінтеграційний поступ України" №5

Інформаційний бюлетень "Євроінтеграційний поступ України" №4

Інформаційний бюлетень "Євроінтеграційний поступ України" №3

Інформаційний бюлетень «Євроінтеграційний поступ України» № 2

Інформаційний бюлетень «Євроінтеграційний поступ України» № 1

Інформація про ініціативу Європейського Союзу «Східне партнерство»
Анонси подій

Інформаційні послуги

 

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/informbody/peresel.jpg

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/agolova/dpoato_2.jpg

  

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/agolova/dopomog.jpg

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/agolova/dv-001_1.png

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/posilbody/invest1.gif

 

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/agolova/dfrr.jpg

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/agolova/ratings_rajony-misto-3.png

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/agolova/igo.jpg

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/agolova/pidrbizn052015.jpg

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/informbody/17082016.jpg

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/agolova/zenergo.jpg

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/informbody/kupuy_ternopilske.jpg

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/agolova/la_strada_d.jpg

Актуальна тема

Присвоєння почесного звання України "Мати- героїня"