Лановецька районна державна адміністрація
47400, м.Ланівці, вул.Незалежності, 19
 
укр рус eng
Пошук
Розширений пошук
На головну / Лановецький відділ обслуговування громадян (сервісний центр) Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області / Огляд законодавства.

Запитуєте - відповідаємо


Чи будуть переглядатись пенсії головам районних рад, головам райдержадміністрацій, котрі вийшли на пенсію в 1996-2015 роках?

 

Із  01.05.2016 року набув чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889-VIII (далі - Закон 889).

    Водночас повідомляємо, що з 01.10.2017 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» №2148-VIII (далі-Закон 2148), яким внесено зміни до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування». Цим Законом передбачено, що пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування здійснюється відповідно до Закону 1058.

   Перерахунок пенсій особам, яким було раніше призначено пенсії відповідно до законів України «Про державну службу» та «Про службу в органах місцевого самоврядування», законодавством не передбачено.

   Відповідно до Закону 2148 особам, пенсії яким призначено відповідно до Закону 3723, розмір яких з урахуванням перерахунку, здійсненого за нормами Закону 1058, буде більший, проводиться автоматичнее, без їхнього звернення, переведення на пенсію на умовах, передбачених Законом 1058, за матеріалами пенсійних справ.

Електронне пенсійне посвідчення

   Це одна з важливих новацій 2016 року. Першою категорією пенсіонерів, яким почали видавати електронні пенсійні посвідчення (ЕПП), стали внутрішньо-переміщені особи. За допомогою цього інструменту держава не тільки забезпечує виплати, а й контролює їх правомірність. На сьогодні вже виготовлено й видано понад 245 тисяч ЕПП.

   Люди, які їх отримали, встигли переконатися, наскільки це зручно. Невеличке, завбільшки зі звичайну банківську картку, електронне пенсійне посвідчення вміщує доволі значний обсяг інформації. З одного боку, це документ, який дає право на одержання пенсії, а з другого- платіжна банківська картка.

   На чипі ЕПП містяться персональні дані пенсіонера-власника, а також його електронний цифровий підпис. Фактично використання такого документа унеможливлює будь-яку фальсифікацію, бо всі відомості під час користування посвідченням звіряються із централізованими базами даних Пенсійного фонду.

   Серед додаткових переваг електронного пенсійного посвідчення ( окрім того, що цей документ, зокрема, дає змогу ідентифікувати особу під час звернення в органи Пенсійного фонду ) можна назвати підтвердження статусу людини щодо отримання певних пільг, соціальних виплат або знижок. Це стає на заваді будь-яким протиправним діям під час виплати пенсій та соціальної допомоги, а також спрощує процедуру їх одержання.

   Звісно, такий зручний сервіс варто поширювати, тому поточного року перелік категорій громадян, яким видають електронне пенсійне посвідчення, буде збільшено. 

60 місяців для призначення/перерахунку пенсії

За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, для обчислення пенсії разом із заробітною платою за період страхового стажу після 1 липня 2000 року, додатковоможна надати довідку про заробітну плату (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд незалежно від перерв по 30 червня 2000 року. Зазначений порядок передбачено ЗУ «Про внесення зміни до статті 40 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» щодо порядку визначення заробітної плати для обчислення пенсії» № 1043-VIII від 29.03.2016, який набрав чинності з 15 квітня 2016 року.

Положення Закону № 1043-VIII поширюютьсятакож на осіб, яким пенсії призначені (перераховані) у період з 1 січня 2016 року до 15 квітня 2016 року (до дня набрання чинності цим Законом). Таким чином, особи, яким пенсії призначені (перераховані) у період з 01.01.2016 до 15.04.2016, маютьправо на звернення щодо перерахунку пенсії.

Недоотриманапенсія

Недоотриману пенсію мають право одержати члени сім”ї, які проживали разом із пенсіонером на день його смерті. Мають право на цю пенсію й непрацездатні члени родини, що були на утриманні померлого пенсіонера. До непацездатних членів родини належать чоловік або дружина, батько або мати, якщо вони інваліди або досягли пенсійного віку. Непрацездатними членами родини є також діти, що не досягли 18 років або старші, якщо вони стали інвалідами до досягнення 18 років.

Особам, яким належить виплата недоотриманої пенсії, необхідно протягом шести місяців від дня смерті або оголошення пенсіонера померлим звернутися в територіальне управління Пенсійного фонду, де померлий перебував на обліку, з приводу виплати суми пенсії. В цьому випадку необхідно звернутися із заявою та надати наступні документи — свідоцтво про смерть пенсіонера, докумети, що підтверджують родинні стосунки, довідки уповноважених органів за місцем проживання, зокрема органів місцевого самоврядування, або інші документи, котрі підтверджують проживання з пенсіонером на день його смерті.

Непрацездатні члени родини, які не проживали разом із померлими, подають документи, які засвідчують, що вони перебували на утриманні померлого пенсіонера. Такими документами можуть бути, наприклад, довідка уповноважених органів за місцем проживання або рішення суду. Якщо по недоотриману пенсію звертаються одразу кілька членів родини, тоді суму пенсії ділять між ними порівну.

Якщо у шестимісячний термін ніхто не звернувся за даною виплатою, тоді сума ввійде до складу спадщини. І для її виплати людям потрібно буде надати свідоцтво про право на спадщину, яке видають нотаріуси через півроку від дати смерті людини. 

Пенсіяпрацюючим пенсіонерам

2015 року, відповідно до Податкового кодексу України, пенсії, розмір яких перевищує три мінімальних зарплати, тобто 3654 грн. (1218 х 3), підлягають оподаткуванню в частині такого перевищення. Тобто, пенсію в розмірі до 3654 грн. не оподатковують.

Із частини пенсії, котра перевищує 3654 грн., стягують податок на доходи фізичних осіб у розмірі 15% та військовий збір у розмірі 1,5%.

Якщо пенсіонер працює, спочатку визначають розмір його пенсії з урахуванням особливого порядку виплати пенсій пенсіонерам, які  працюють, установленого з 1 квітня цього року. Таким пенсіонерам пенсію виплачують на рівні 85% від призначеного розміру, але не менше як 1423,50 грн. (150% від прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб). Якщо визначений розмір пенсії не перевищує 3654,00 грн., податок на доходи фізичних осіб та військовий збір не справляють, якщо ж він вищий, то із суми перевищення утримують податок та військовий збір.

Приклад. Пенсіонер отримує пенсію 2000 грн. За умови працевлаштування нараховують 1700 грн. (2000 х 85%). Оскільки пенсія не перевищує 3654 грн., її не оподатковують. 

Пенсіябагатодітній матері (батькові)

Згідно з пунктом 3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон), жінки, які, народили п'ятеро чи більше дітей і виховали їх до шестирічного віку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком, але не раніше як за 5 років до досягнення пенсійного віку, передбаченого в статті 26 цього Закону, за наявності не менш як 15 років страхового стажу.

За вибором матері або в разі її відсутності, якщо виховання п'ятьох чи більше дітей здійснював батько, йому призначають дострокову пенсію за віком, але не раніше як за 5 років до досягнення пенсійного віку, передбаченого в статті 26 Закону, за наявності не менше як 20 років страхового стажу.

Відповідно до статті 10 Закону, особі, яка має право на різні види пенсії, призначають один із них на її вибір. Отже, якщо мати використала право на призначення пенсії (незалежно від виду) до досягнення пенсійного віку то батько не має права на призначення дострокової пенсії за віком.

Переплата пенсії по вині пенсіонера

Досить часто виникає ситуація коли пенсіонер не вчасно повідомляє про працевлаштування у зв’язку із чим виникає передплата. У якому розмірі має утримуватися передплата? Чи можливо утримати передплату за один раз?

Відповідно до статті 50 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в разі утримання переплати розмір відрахування із пенсії, які утримуються на підставі рішення органу Пенсійного фонду України або ж у судовому порядку становить 20% від пенсії. Частина перша статті 50 вище згадано Закону визначає, що пенсіонер може повернути добровільно суму пенсії, що виплачена була надміру у зв’язку із зловживанням з боку самого пенсіонера або поданням страхувальником недостовірних даних.

Отже, пенсіонер може добровільно повернути суму передплати, зокрема і за рахунок неотримання частини пенсії. Пенсіонер сам визначає розмір коштів, які він хоче повернути в конкретному місяці. 

Перерахунокпенсії (зміна прожиткового мінімуму)

У разі зміни розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, пенсіонеру не потрібно особисто звертатись із відповідною заявою до органів Пенсійного фонду про перерахунок пенсії у зв’язку зі зміною прожиткового мінімуму. Такий перерахунок здійснюється автоматично. 

Документи, що подаються працюючими пенсіонерами

У пункті 2.21 розділу II Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що в разі працевлаштування (початку діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування) після призначення пенсії особа повідомляє орган, який призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як отримувач пенсії про дату працевлаштування або вид зайнятості (укладення трудового договору, цивільно-правового договору, реєстрація як фізичної особи – підприємця, провадження незалежної професійної діяльності) шляхом подання заяви.

У разі звільнення (припинення діяльності, пов'язаної з отриманням доходу) особа повідомляє орган, що призначає пенсію шляхом подання заяви. До того ж на вимогу органа, який призначає пенсію, особа подає документи, що засвідчують відповідні відомості (зокрема копію трудової книжки із записом про працевлаштування /звільнення та/або копію цивільно-правового договору).

Після подання документів про звільнення з роботи/припинення діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, виплату пенсії здійснюють у повному обсязі з наступного дня після звільнення з роботи/припинення діяльності, пов'язаної з отриманням доходу. 

Порядок звернення щодо призначення пенсії

Днем звернення за призначенням пенсії вважають день, коли територіальне управління Пенсійного фонду України прийняло відповідну заяву.

У разі якщо до заяви додано не всі належні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи треба подати додатково, про що в заяві на призначення пенсії роблять відповідний запис. Якщо їх буде подано не пізніше як через три місяці з дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважають день прийняття заяви про призначення пенсії або дату, зазначену на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

За наявності всіх належних для призначення пенсії документів територіальне управління Фонду не пізніше 10 днів розглядає подані документи й ухвалює рішення щодо призначення (відмови в призначенні) пенсії.
 

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/lanovetska/ua/agolova/2.gif

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/lanovetska/ua/agolova/image002.gif 

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/lanovetska/ua/agolova/edeklar.jpg

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/lanovetska/ua/agolova/dpoato_2.jpg

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/lanovetska/ua/agolova/154.jpg

Інформаційні послуги

 

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/lanovetska/ua/informbody/guds.gif

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/lanovetska/ua/informbody/kmu.jpg

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/lanovetska/ua/informbody/baner_ak1.gif