Кременецька районна державна адміністрація
47000, м.Кременець, вул.Шевченка, 56
 
укр рус eng
Пошук
Розширений пошук

Корисні посилання

             http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/kremenetska/ua/posilbody/222.png

              

Опитування

На головну / Кременеччина

Історія району


Кременеччина — одна з перлин України. Багата її природа, цінні пам'яткиархеології культури, історії. Це чи не найкращий об'єкт для формування людської особистості, всесторонньо розвиненої, активної у громадсько-політичному житті

Минуле краю надзвичайно багате історичними подіями. Ще в сиву давнину /епоха пізнього палеоліту/ тут селилися наші давні предки кроманьйонці. У тогочасних надзвичайно важких природних умовах вони творили свою історію, свою первісну культуру. Тисячу літ тому Кременеччина входила до складу Давньоруської держави, коли формувалось підґрунтя українського етносу, а наші пращури виборювали природне право на свою незалежність, свою державність. .

В народі кажуть “Возвеличений, хто жив во славу роду людського й тричі благословен, хто на олтар Вітчизни душу й тіло склав”. То ж благословенні у віках наші мужні русичі, що вистояли перед татаро - монгольськими полчищами хана Батия. В нас витає волелюбний дух державотворця короля Данила Галицького. За переказом, звістка про народження якого застала його батька, Романа Галицького, на  кременецьких теренах. У радості він вигукнув: “В цьому граді, буде ратна слава й благо розуміє державне мого сина”.

Серед низки подій минулого виокремлюється боротьба кременчан за волю і незалежність рідної землі   Національно-визвольна війна українського народу під проводом Б.Хмельницького.  Благословенне  козацьке лицарство, що покоїться в Кременці на П'ятницькому  цвинтарі. В 1648 році військо Максима Кривоноса штурмом взяло фортецю й звільнило  її від польсько-шляхетських завойовників. Полеглих не хоронили. В мудрості народній вони, аби побратими не гаяли часу, обернулись білокам’яними хрестами, а душа полинула до Бога просити волі Україні.

Вікопомними стали події національно-визвольної революції 1917 р., коли сформувалась Центральна Рада, а Україна проголошена незалежною демократичною державою — УНР. Представляв Центральну Раду від Кременеччини відомий громадсько-політичний діяч, адвокат Борис Козубський. Він допомагав творити Українську державність, очолював у рідному краї повітову та міську управи у 1918-1919 рр. 

Значні випробування випали нашим батькам, старшому поколінню під час Другої світової війни. Кременеччина вирувала, проливалась кров за волю і незалежність. Один з перших загонів Української Повстанської Армії сформувався якраз на Кременеччині УПА. Кращі сини і дочки краю гинули у тюрмах,  боївках, криївках з вірою у волю і державність України. їх усіх  об'єднувача спільна ідея — боротьба за визволення України, побудова незалежної самостійної держави.

Кременець це особливе місто яке з давніх часів носило назву «Волинських Афін». Тут витає гордий дух науки започаткований в часи братської школи, філії Києво – Могилянської академії, Вищої Волинської гімназії, Кременецького ліцею Тадеуша Чацького та Гуго Колонтая, Волинської духовної семінарії та учительського інституту, Кременецького ботанічного саду Діонісія Макклклера і Вілібальда Бессера

 Зорею  духовності на теренах краю є Почаївська Свято-Успенська Лавра, зведена  зодчими світової слави. Тут чудодійна сила Матері Божої, яка з’являлася   впродовж століть, боронила від турків і татар, зціляла від ран та недуг.

         В каталозі славетних постатей, що залишили свій слід в історії Кременеччини - понад півтори тисячі осіб. Серед них – Іван Мазепа, Григорій Сковорода, Тарас Шевченко, Микола Костомаров, Ференц Ліст, Оноре де Бальзак, Микола Пржевальський, Леся Українка, Михайло Драгоманов, Симон Петлюра, Улас Самчук уродженці краю видатний польський поет Юліуш Словацький,  український композитор Михайло Вериківський,
 

 

Анонси подій

Інформаційні послуги

Актуальна тема